Pyetjet më të kërkuara në Google për kujdesin e lëkurës 2021

Ne kemi përpiluar të gjitha pyetjet tuaja më urgjente për kujdesin e lëkurës nga viti 2021 dhe kemi marrë përgjigje nga shkencëtari ynë!

Ju ndoshta dini më shumë për kujdesin e lëkurës sot sesa keni menduar ndonjëherë të jetë e mundur – përbërës si retinoli dhe vitamina C janë rritur në popullaritet vitet e fundit. Por sa më shumë të dini, aq më shumë pyetje keni! Këto janë pyetjet tuaja më të kërkuara në google për kujdesin e lëkurës nga viti 2021, të cilave iu përgjigj shkencëtari ynë i vjetër i kujdesit të lëkurës Adam Muggleton.

1. Cili është rendi i duhur për të bërë rutinën tuaj të kujdesit të lëkurës?
Pastrues, tonik, krem për sytë, serum, krem dite ose krem nate.


2. Çfarë kujdesi për lëkurën është i sigurt për shtatzëninë?


Mënyra se si sillet lëkura juaj mund të ndryshojë gjatë shtatzënisë për shkak të ndryshimeve në hormonet tuaja. Shumica e produkteve të kujdesit të lëkurës duhet të jenë në rregull për t'u përdorur, por duhet pasur kujdes me produktet që përmbajnë retinol/vitaminë A, nivel të lartë të vitaminës C, ACIDI SALICILIK ose AHAs, p.sh. ACIDI GLIKOLIK

Lëkura juaj gjithashtu mund të bëhet më e thatë gjatë shtatzënisë, kështu që mund t'ju duhet një rutinë më hidratuese dhe ushqyese në krahasim me atë që përdorni normalisht, si p.sh.optimals hydra night

3. A duhet ta lani fytyrën para apo pas dushit?
Duhet të lani fytyrën pas dushit pasi temperatura e ujit në dush është përgjithësisht shumë e nxehtë dhe mund të dehidratojë lëkurën dhe të shkaktojë nervozizëm. Sigurohuni që të përdorni ujë të vakët dhe një pastrues të butë/të butë si NovAge Supreme Cleansing Gel.

4. A mund të përdorni AHA dhe retinol së bashku?
Kur përdorni AHA ose një produkt retinol, aplikimi duhet të bëhet në mbrëmje. Nëse dëshironi të përdorni AHA dhe retinol së bashku, aplikojeni në mbrëmje alternative - jo në të njëjtën mbrëmje. Provoni NovAge Proceuticals 6% AHA Peel Solution dhe NovAge ProCeuticals Retinol Power Drops.

Shënim: Rajonet që nuk i kanë këto produkte mund të heqin fjalinë e fundit.

5. A mund të përzieni retinolin me vitaminën C?
Produkti ynë me vitaminë C rekomandohet të përdoret vetëm një herë në ditë në mbrëmje. Megjithatë, nëse dëshironi ta përdorni së bashku me një produkt retinol, atëherë aplikojeni atë në mëngjes dhe më pas produkti me retinol mund të përdoret më pas në mbrëmje.

Duke qenë se këta të dy janë aktivë me performancë të lartë, njerëzit gjithashtu duhet të jenë të kujdesshëm, pasi lëkura e tyre mund të mos jetë në gjendje të tolerojë përdorimin e të dy aktiveve menjëherë. Ne rekomandojmë përdorimin e tyre të kombinuar gradualisht, në mënyrë që të shmanget çdo acarim i mundshëm.

6. Si të shpëtojmë nga aknet?

Disa gjëra mund të shkaktojnë puçrra: Hormonet, mënyra e jetesës, stresi, dieta e dobët. pirja e duhanit dhe gjenetika mund të nxisin shfaqjen e lëkurës me vaj dhe, në fund të fundit, shpërthimet. Për të parandaluar shpërthimet, përdorni produkte që rregullojnë prodhimin e sebumit dhe eksfolojnë lëkurën tuaj për të zhbllokuar poret dhe për të ndihmuar në heqjen e qelizave të vdekura të lëkurës. Rekomandohet sfera jonë Pure Skin ose sistemi NovAge Clarifying.

Shmangni pastrimin e tepërt dhe përdorimin e një pastrues shumë të ashpër pasi kjo mund t'i përkeqësojë aknet dhe të thajë lëkurën, gjë që shkakton një mbiprodhim të sebumit.