Forconi sistemin tuaj imunitar

Përkufizimi mjekësor i "imunitetit" është "i mbrojtur nga infeksioni, zakonisht nga prania e antitrupave." Organizmat e huaj, siç janë bakteret dhe virusi, përpiqen vazhdimisht të hyjnë në trupin e njeriut. Trupi ka një sistem të zgjuar mbrojtës, sistemin imunitar, i cili i lejon organizmat e tillë të vendosen vetë. Le të shohim se si mund ta forcojmë imunitetin tonë

Qelizat e sistemit imunitar gjenden në të gjitha indet e trupit dhe për këtë arsye nuk duhet shumë kohë përpara se një organizëm i huaj të takojë këto qeliza imune. Fuqia e sistemit tuaj imunitar varet nga shumë faktorë pasi është një sistem kaq i ndërlikuar. Për shembull, aftësia e sistemit tonë imunitar zvogëlohet ndërsa plakemi. Ideja e forcimit të imunitetit tuaj është intriguese, por saktësisht se si funksionon, shkencëtarët ende po përpiqen të përcaktojnë. Ajo që ne dimë është që për sistemin imunitar të funksionojë mirë, kërkon ekuilibër dhe harmoni. Prandaj, strategjitë e përgjithshme të jetesës së shëndetshme janë një mënyrë e mirë për të filluar dhënien e sistemit tuaj imunitar mbështetjen që i nevojitet

Ka disa gjëra që mund të bëni siç janë:
• Hani një dietë të lartë me fruta dhe perime
• Siguroni një mikrobiomë të shëndetshme të zorrëve
• Mbani një peshë të shëndetshme
Ushtrohu rregullisht
• Merr gjumë adekuat
• Kufizoni stresin
• Hidhni hapa për të shmangur infeksionin

 

 

DIETA ME FRUTA DHE PERIME

Me siguri keni dëgjuar se duhet të hani të paktën 5 servione frutash dhe perimesh çdo ditë. Por a e dini pse?
Frutat dhe perimet përmbajnë sasi të larta të vitaminave, mineraleve, fitonutrientëve dhe fibrave dietike që kanë shumë efekte të dobishme për shëndetin tuaj. Kur hani fruta dhe perime, përpiquni të zgjidhni një larmi nga të gjitha ngjyrat e ylberit! Eachdo ngjyrë në të vërtetë pasqyron lloje të ndryshme të fitonutritentëve që ndikojnë pozitivisht në shëndetin tuaj në mënyra të ndryshme. 1

Phytonutrients
Këtu është një përzgjedhje e phytonutrients:

Vjollcë / Blu e gjetur në rrush, boronica, manaferra, manaferra etj:
• Fenolikët
• Antocianidinat
• Flavonoids


Portokalli / e Kuqe e gjetur në karota, speca zile, portokall etj:

Capsaicin
Carotenoids
Hesperidin


E verdhë / e bardhë gjendet në shafran i Indisë dhe hudhra etj:

Curcumin
Alicin


Jeshile e gjetur në spinaq, brokoli, kale, asparagus etj:

Glucosinolates 
Lutein
Zeaxanthin


Atëherë, çfarë bëjnë në fakt këta fitonutrientë? Ata kanë përfitime antioksiduese dhe anti-inflamatore. Antioksidantët mbrojnë kundër stresit oksidativ duke mbajtur nën kontroll radikalët e lirë.

Stresi oksidativ dëmton qelizat në trupin tuaj dhe është një barrë për mbrojtjen tuaj imune. Ajo është shkaktuar nga nivelet e akumuluara të radikalëve të lirë në trup. Radikalet e lira janë në të vërtetë nënprodukte natyrore, të quajtura gjithashtu produkte të mbeturinave, nga reaksione të ndryshme kimike që ndodhin në qelizat në trupin tonë. Sjellja jo e shëndetshme si ekspozimi i tepërt në diell, pirja e duhanit, pirja e alkoolit dhe ngrënia e ushqimeve të skuqura dhe të djegura mund të rrisin këto radikalë të lirë në trupin tuaj. Siç mund ta imagjinoni është e rëndësishme që të hani një dietë të lartë me fruta, manaferra dhe perime për të siguruar që të merrni fitonutrues të rëndësishëm që luftojnë stresin oksidues.

Vitamin & Minerale

Sipas Autoritetit Evropian të Sigurisë së Ushqimit (EFSA) ekzistojnë vitamina dhe minerale specifike që kontribuojnë në funksionimin normal të sistemit imunitar dhe ato janë:
Vitamin A
Vitamin B6
Folic acid
Vitamin B12
Vitamin C
Vitamin D 
Iron
Zinc
Copper
Selenium


EFSA gjithashtu deklaron se vitaminat dhe mineralet e mëposhtme kontribuojnë në mbrojtjen e qelizave nga stresi oksidues:
Vitamin C
Vitamin E
Riboflavin (B2)
Zinc
Manganese
Selenium

Suplemente
Nuk ka zëvendësim për një dietë të shëndetshme, por shtesat ushqimore mund të ndihmojnë për të mbajtur një konsum adekuat të disa lëndëve ushqyese (fitonutrientë, vitamina dhe minerale) që kanë efekte antioksiduese, gjatë kohës së stresit ose kur ndiheni pak të humbur.

Nëse nuk hani mjaft fruta dhe perime, ju gjithashtu mund të plotësoni fitonutrientë, vitamina dhe minerale, që kanë efekte antioksiduese.

Shtë treguar se plotësimi antioksidant mund të kthejë disa mangësi imune të lidhura me moshën 2, duke rezultuar në rritje të niveleve të imunitetit që rritin qelizat e bardha të gjakut, përgjigjen e rregulluar të imunitetit dhe inflamacionin e shtypur.MIKROBIOME

Edhe pse qelizat imune gjenden në të gjitha indet e trupit, 70% e sistemit tuaj imunitar gjendet në zorrën tuaj. Një zorrë e shëndetshme është pra një nga linjat e para të mbrojtjes për sistemin imunitar.
Më e mira që mund të bëni për shëndetin tuaj të zorrëve është të ushqeni mikrobet e mira me ushqimin që ata duan më shumë - fibrat dietike dhe veçanërisht ato prebiotike.
Fibra prebiotike është një lloj fibër diete e tretshme (e formuar me xhel). Fijet prebiotike më të studiuara janë inulin dhe FOS (fructooligosaccharides) që mund t’i gjeni natyrisht në p.sh. rrënjë çikore, artichoke, hudhër, leek, qepë dhe banane.

Jo vetëm që prebiotikët përmirësojnë shëndetin tuaj të tretjes, ato gjithashtu mund të sjellin përfitime pozitive në mbrojtjen tuaj imune.3
 


MBANI PESHË TË SHËNDETSHME


Ekzistojnë prova të forta që tregojnë se pesha e tepërt ose mbipesha ndikojnë negativisht në funksionin tuaj të imunitetit dhe mbrojtjen.4 Obeziteti gjithashtu dëmton reagimin imunitar ndaj vaksinimit të gripit dhe gripit. Krahasuar me të rriturit me peshë të shëndetshme të vaksinuar, të rriturit obezë të vaksinuar kanë dyfish rrezikun e gripit ose sëmundjes së ngjashme me gripin.5

Mbajtja e një peshe të shëndetshme është pra një gjë thelbësore për tu përpjekur. Një hap drejt një peshe të shëndetshme mund të jetë mbushja e gjysmës së pjatës tuaj me fruta dhe perime ushqyese përpara se të mbushni pjatën me ushqime të tjera. Kjo jo vetëm që do të forcojë konsumin tuaj të antioksidantit, por gjithashtu do të rezultojë në ngrënie më pak kalori. Frutat dhe perimet jo vetëm që sigurojnë shumë lëndë ushqyese, por me shumë pak kalori, ato gjithashtu kërkojnë më shumë përtypje dhe japin shumë vëllim, gjë që ju ndihmon të ndjeheni të kënaqur.
 
USHTRONI REGULLISHTË

Sipas një artikulli në American Journal of Clinical Nutrition6, ushtrimi i rregullt duket se ul nivelin e stresit oksidativ. Kjo për shkak se ushtrimi i rregullt fizik rrit mbrojtjet antioksiduese. Studimi tregoi gjithashtu se njerëzit e pa trajnuar mund të kishin efektin e kundërt, në vend të kësaj mund të rritet stresi oksidues. Kur punoni vetëm mbi baza të përhershme, trupi nuk është mësuar me këtë stresor, i cili në afat të shkurtër mund të zvogëlojë mbrojtjen tuaj imune. Pra, sigurohuni që të punoni rregullisht për të forcuar mbrojtjen tuaj antioksiduese.


BËNI GJUMË TË PËRSHTASHËM

Gjumi është i nevojshëm që sistemi juaj imunitar të funksionojë sa më efikasisht të jetë e mundur. Një mënyrë e gjumit ndihmon sistemin imunitar është në atë mënyrë që nxit prodhimin e qelizave T. Qelizat T janë qeliza të bardha të gjakut që luajnë një rol jetësor në përgjigjen e sistemit imunitar ndaj viruseve. Aktivizimi i tyre është një hap i rëndësishëm në mënyrën se si trupi trajton pushtuesit. Qelizat T sulmojnë dhe shkatërrojnë qelizat që mbartin virusin. Me fjalë të tjera, të sigurohemi që vazhdimisht të marrim një gjumë të natës së mirë është një nga mënyrat më të mira për të përmirësuar imunitetin tonë dhe të mbrohemi kundër viruseve dhe sëmundjeve.

STRESI I LIMITUAR
Ndërsa stresi është një pjesë normale e jetës, stresi i tepërt, gjatë një periudhe më të gjatë kohore, është qartë i dëmshëm për mirëqenien tuaj fizike dhe mendore. Përgjigja ndaj stresit është e njohur për shtypjen e sistemit imunitar si rezultat i një rritje të kortizolit të hormonit të stresit. 8 Kjo çon në një rrezik të rritur të ndjeshmërisë ndaj ftohjes dhe sëmundjeve të tjera. Ne nuk mund t'i shmangim të gjitha burimet e stresit në jetën tonë, dhe as nuk do të donim, sepse në moderim ai gjithashtu mund të jetë i dobishëm për ne për sa i përket p.sh. aftësia jonë për t'u përqëndruar. Ajo që mund të bëjmë është të zhvillojmë mënyra më të shëndetshme për t'u përgjigjur stresorëve.
Frymëmarrja e thellë është një mënyrë për të nxitur përgjigjen tuaj relaksuese. Kur merrni frymë thellë, ajri që vjen përmes hundës tuaj mbush plotësisht mushkëritë tuaja, dhe barku i poshtëm ngrihet. Frymëmarrja e thellë e barkut inkurajon shkëmbimin e plotë të oksigjenit - domethënë, tregtia e dobishme e oksigjenit në hyrje për dioksidin e karbonit që del. Jo për çudi, mund të ngadalësojë rrahjet e zemrës dhe të ulë ose stabilizojë presionin e gjakut.

SHMANGNI INFEKSIONET
Edhe pse mund të jetojmë një mënyrë jetese të shëndetshme dhe të kemi një sistem imunitar funksional, është gjithmonë mirë të dimë se si të përpiqemi të shmangim infeksionet.
Shumë infeksione janë përhapur përmes kontaktit me dorë - te të tjerët dhe vetes. Për të shmangur infeksionin, duhet t’i lani duart shpesh me ujë të nxehtë dhe sapun.
1. Largojeni sapunin siç duhet.
2. Lani midis gishtërinjve, në majë të dorës dhe rreth gishtit të madh - për të paktën 20-30 sekonda.
3. Shpëlarje dhe tharje (preferohet me peshqir tuaj ose peshqir të disponueshëm)

 

 
Nëse sapuni dhe uji nuk janë të disponueshëm, në vend të kësaj mund të përdoret dezinfektimi i duarve me të paktën 60% alkool. Kur kollitni dhe teshtiteni, përhapen pika të vogla, që përmbajnë agjentë infektivë. Duke kollitur dhe teshtitur në përroen e bërrylit ose mëngës, ju parandaloni që infeksioni të përhapet në mjedisin tuaj dhe të ndotni duart tuaja.


SI MUND TË JU NDIHMOJË WELLNESS BY ORIFLAME?

Asnjëherë nuk është vonë të fillosh të jesh i shëndetshëm. Wellness nga produktet Oriflame janë atje për t'ju mbështetur për të jetuar një mënyrë jetese të shëndetshme. Ushqimi dhe shtesat tona nuk duhet të përdoren si zëvendësues për një dietë të larmishme, por përkundrazi si një plotësues i një diete të larmishme për të siguruar nivele të shëndetshme të ushqyesve. Rregullsia është thelbësore për të pasur efektet më të mira të produkteve tona, pasi ato nuk janë një rregullim i shpejtë. Plotësimi i rregullt është zgjidhja perfekte për të mbushur boshllëqet ushqyese gjatë orarit të punës dhe për tu siguruar që ju merrni gjithçka që ju nevojitet për trupin tuaj të funksionojë në maksimum, edhe pse dieta juaj mund të mos jetë gjithmonë e përsosur.

Produktet tona nuk janë produkte medicinale, dhe si të tilla nuk mund të ushtrojnë një veprim farmakologjik, imunologjik ose metabolik. Prandaj, përdorimi i tyre nuk ka për qëllim të trajtojë sëmundje ose të modifikojë funksionet fiziologjike.
 

Produktet tona që mund të ndihmojnë për të mbështetur sistemin tuaj imunitar janë:


Multivitamin & Mineral (meshkuj/femra)

E pasur me vitamina dhe minerale që kontribuojnë në funksionimin normal të sistemit imunitar.Astaxanthin & Bilberry Ektrakt 
 


E pasur me astaxanthin natyror karotenoid që ka një strukturë unike në krahasim me antioksidantët e tjerë, i cili i lejon asaj të shtrëngojë të gjithë membranën qelizore duke siguruar mbrojtje nga brenda jashtë. Për ta bërë edhe më të mirë këtë produkt përmban edhe Bilberry nga pylli suedez plus Vitaminë C dhe E. Ky kombinim i antioksidantëve të fuqishëm promovon shëndetin antioksidues, duke mbrojtur qelizat e trupit nga dëmtimi i stresit oksidues.
 

Mos e teproni

Shprehja "Sa më shumë më mirë"? Epo, kjo NUK vlen për produktet tona. Është e rëndësishme që të ndiqni dozën e rekomanduar të produkteve tona. Mbidozimi me një shtesë mund të ketë efekt të kundërt dhe mund të jetë i dëmshëm për ju. Pra, merrni vetëm sasinë e duhur të shtojcës (siç thuhet në paketë). Në Suedi e quajmë shuma "lagom".

QËNDRONI TË SHËNDETSHËM!
 

 

[1] Rui H.L. Dietary Bioactive Compounds and Their Health Implications. Journal of Food Science Vol. 78, S1, 2013

[2] Knight JA. et.al. Review: Free radicals, antioxidants, and the immune system. Annals of clinical and laboratory science. 2000

[3] Rastall RA. et al. Modulation of the microbial ecology of the human colon by probiotics, prebiotics and synbiotics to enhance human health: an overview of enabling science and potential applications. FEMS Microbiology Ecology. 2005

[4] Milner JJ. et.al. The impact of obesity on the immune response to infection. The Proceedings of the Nutrition Society. 2012

[5] Green WD. et.al. Obesity Impairs the Adaptive Immune Response to Influenza Virus. Annals of the American Thoracic Society. 2017

[6] Clarkson PM. et.al. Antioxidants: what role do they play in physical activity and health? The American Journal of Clinical Nutrition, Volume 72, Issue 2, August 2000

[7] Benedict. C. et.al. Sleep enhances serum interleukin-7 concentrations in humans. Brain Behavior and Immunity. 2007 Nov;21(8):1058-62. Epub 2007 May 23

[8] Segerstrom. S.C. et.al. Psychological stress and the human immune system: a meta-analytic study of 30 years of inquiry. Psychol Bull. 2004

[9] Public Health Agency of Sweden. Skydda dig och andra från smittspridning. www.folhalsomyndigheten.se. 2020

Fjalët nga: