Ne po forcojmë sistemin tonë imunitar

Përkufizimi mjekësor i imunitetit e përshkruan atë si mbrojtje ndaj infeksionit, zakonisht me anë të antitrupave. Organizmat e huaj, të tilla si bakteret dhe viruset, vazhdimisht përpiqen të hyjnë në trupin e njeriut. Për fat të mirë, trupi ka një sistem të zgjuar të mbrojtjes - sistemin imunitar - që parandalon organizmat e tillë të vendosen brenda. Le të shohim se si mund ta forcojmë mbrojtjen tonë imune!

Qelizat e sistemit imunitar gjenden në të gjitha indet e trupit dhe, për këtë arsye, nuk kalon shumë kohë para se një organizëm i huaj të ndeshet me to. Fuqia e sistemit tuaj imunitar varet nga shumë faktorë, pasi është kaq kompleks. Për shembull, aftësia e sistemit tonë imunitar zvogëlohet kur plakemi.

Ideja e forcimit të imunitetit tuaj është intriguese, por saktësisht se si funksionon? Shkencëtarët janë ende duke luftuar për të përcaktuar. Ajo që dimë është që sistemi imunitar të funksionojë mirë, kërkon ekuilibër dhe harmoni. Prandaj, ndjekja e strategjive të përgjithshme të jetesës së shëndetshme është një mënyrë e mirë për të filluar t'i jepni sistemit tuaj imunitar mbështetjen që i nevojitet.

Ka disa gjëra që mund të bëni, të tilla si:

• Hani një dietë të pasur me fruta dhe perime
• Siguroni një mikrobiomë të shëndetshme të zorrëve
• Mbani një peshë të shëndetshme
• Ushtrohu rregullisht
• Bëni gjumë adekuat
• Kufizoni stresin
• Merrni hapa për të shmangur infeksionin

Dieta e lartë në fruta dhe perime

Me siguri keni dëgjuar që duhet të hani të paktën 5 racione me fruta dhe perime çdo ditë. Por a e dini pse?

Frutat dhe perimet përmbajnë sasi të larta të vitaminave, mineraleve, fitonutrientëve dhe fibrave dietike që kanë shumë efekte të dobishme në shëndetin tuaj. Kur hani fruta dhe perime, përpiquni të zgjidhni një larmi - mblidhni të gjitha ngjyrat e ylberit! Çdo ngjyrë në të vërtetë pasqyron lloje të ndryshme të fitonutrientëve që ndikojnë pozitivisht në shëndetin tuaj në shumë mënyra të ndryshme.

FITONUTRIENTT

Shikoni këtë përzgjedhje të fitonutrientëve:

Vjollcë / blu që gjenden në rrush, bluberri, blu, shami, etj.

 • Fenolikë
• Antocianidinet
• Flavonoide

Portokalli / gjetur i kuq në karrota, speca zile, portokall etj.

• Kapsaicina
• Karotenoidet
• Hesperidina

E VERDH / / E BARDH E GJETUR NUR TURMERIKE DHE HARGJE ETJ:

• Kurkumina
• Allicina

 E GJELBUR GJETUR N IN SPINAQ, BROKOLI, KALE, ASPARAGUS ETJ:

 • Glukozinolatet
• Luteina
• Zeaxanthin

Pra, çfarë bëjnë në të vërtetë këto fitonutriente?

Ata kanë përfitime antioksiduese dhe anti-inflamatore. Antioksidantët mbrojnë nga stresi oksidativ duke mbajtur nën kontroll radikalet e lira. Stresi oksidativ dëmton qelizat në trupin tuaj dhe është një barrë për mbrojtjen tuaj imune. Shkaktohet nga nivele të akumuluara të radikalëve të lirë në trup. Radikalet e lira janë në të vërtetë nënprodukte natyrore, të quajtura edhe produkte të mbeturinave, nga reaksione të ndryshme kimike që ndodhin në qelizat në trupin tonë. Sjelljet jo të shëndetshme, të tilla si ekspozimi i tepërt në diell, pirja e duhanit, pirja e alkoolit dhe ngrënia e ushqimeve të skuqura dhe të djegura mund të rrisin sasinë e këtyre radikaleve të lira në trupin tuaj. Siç mund ta imagjinoni është e domosdoshme të hani një dietë të pasur me fruta, manaferra dhe perime për t'u siguruar që merrni fitonutrientë të rëndësishëm që luftojnë stresin oksidativ.

Vitamina & Minerale

Sipas Autoritetit Evropian të Sigurisë Ushqimore (EFSA), ka vitamina dhe minerale specifike që kontribuojnë në funksionimin normal të sistemit imunitar, dhe ato janë:
• Vitamin A
• Vitamin B6
• Folic acid
• Vitamin B12
• Vitamin C
• Vitamin D
• Iron
• Zinc
• Copper
• Selenium

EFSA gjithashtu thekson se vitaminat dhe mineralet e mëposhtme kontribuojnë në mbrojtjen e qelizave nga stresi oksidativ:
• Vitamin C
• Vitamin E
• Riboflavin (B2)
• Zinc
• Manganese
• Selenium

Supplemente

Nuk ka asnjë zëvendësim për një dietë të shëndetshme, por shtesat ushqimore mund të ndihmojnë për të mbajtur një marrje adekuate të disa lëndëve ushqyese (fitonutrientë, vitamina dhe minerale) që kanë efekte antioksiduese, gjatë periudhave të stresit ose kur ndiheni pak të dobësuar. Nëse nuk hani mjaft fruta dhe perime mund të plotësoni edhe me fitonutrientë, vitamina dhe minerale që kanë efekte antioksiduese. Beenshtë treguar se plotësimi me antioksidantë mund të ndryshojë disa mangësi imune të lidhura me moshën, duke rezultuar në rritje të niveleve të rruazave të bardha të gjakut që rrisin imunitetin, përgjigje imune të rregulluar dhe inflamacion të shtypur.

Gut microbiome

Edhe pse qelizat imune gjenden në të gjitha indet e trupit, 70% e imunitetit tuaj gjendet në zorrë. Prandaj, një zorrë e shëndetshme është një nga linjat e para të mbrojtjes për sistemin imunitar. Më e mira që mund të bëni për shëndetin tuaj të zorrëve është të ushqeni mikrobet e mira brenda me ushqimin që ata e duan më shumë - fibra dietike, dhe veçanërisht fibra prebiotike.

Fibra prebiotike është një lloj i fibrave dietike të tretshme (që formojnë xhel), të thartueshme. Fijet prebiotike më të studiuara janë inulina dhe FOS (fruktooligosakaridet) që mund t’i gjeni natyrshëm, për shembull, në rrënjën e çikores, angjinare, hudhër, presh, qepë dhe banane. Jo vetëm që prebiotikët përmirësojnë shëndetin tuaj të tretjes, ato gjithashtu mund të kenë përfitime pozitive në mbrojtjen tuaj imune.

MBANI NJË PESHË TË PËRSHTATSHME

 Ka prova të forta që tregojnë se pesha e tepërt ose mbipesha ndikojnë negativisht në funksionin dhe mbrojtjen tuaj imune. Obeziteti gjithashtu dëmton përgjigjen imune ndaj vaksinimit të gripit dhe gripit. Krahasuar me të rriturit e vaksinuar me peshë të shëndetshme, të rriturit e vaksinuar obezë kanë dy herë rrezik të preken nga gripi ose sëmundje të ngjashme me gripin. Mbajtja e një peshe të shëndetshme është një gjë jetike për të kërkuar, nga këndvështrimi i lidhur me shëndetin.

Një hap drejt një peshe të shëndetshme mund të jetë mbushja e gjysmës së pjatës tuaj me fruta dhe perime ushqyese para se të mbushni pjatën me ushqime të tjera. Kjo jo vetëm që do të rrisë konsumin tuaj antioksidant, por gjithashtu do të rezultojë në ngrënë më pak kalori. Frutat dhe perimet jo vetëm që sigurojnë shumë lëndë ushqyese, por me shumë pak kalori, ato gjithashtu kërkojnë më shumë përtypje dhe shtojnë shumë vëllim në vakt, gjë që ju ndihmon të ndiheni të kënaqur.

ushtroni rregullisht

 Sipas një artikulli në Revistën Amerikane të Ushqimit Klinik, ushtrimet e rregullta duket se zvogëlojnë nivelet e stresit oksidativ. Kjo sepse ushtrimet e rregullta fizike rrisin mbrojtjen antioksiduese.

Studimi gjithashtu tregoi se njerëzit që nuk ushtrojnë mund të kenë efektin e kundërt - stresi oksidativ mund të rritet në vend. Kur punoni vetëm në mënyrë të përhershme, trupi nuk është mësuar me këta stresues, të cilat në një periudhë afatshkurtër mund të ulin mbrojtjen tuaj imunitare. Prandaj, sigurohuni që të punoni rregullisht për të rritur mbrojtjen tuaj antioksiduese!

BËNI GJUMË TË MIRË

Gjumi është i nevojshëm që sistemi juaj imunitar të funksionojë në mënyrë sa më efikase. Për të filluar, gjumi nxit prodhimin e qelizave T. Qelizat T janë qeliza të bardha të gjakut që luajnë një rol jetësor në përgjigjen e sistemit imunitar ndaj viruseve. Aktivizimi i tyre është një hap i rëndësishëm në mënyrën se si trupi merret me pushtuesit. Qelizat T sulmojnë dhe shkatërrojnë qelizat bartëse të virusit.

Me fjalë të tjera, të sigurohemi që vazhdimisht të bëjmë një gjumë të mirë është një nga mënyrat më të mira që mund të përmirësojmë imunitetin tonë dhe të mbrohemi kundër viruseve dhe sëmundjeve.

Limitoni stresin

 Ndërsa stresi është një pjesë normale e jetës, shumë stres gjatë një periudhe më të gjatë kohore është qartë e dëmshme për mirëqenien tuaj fizike dhe mendore. Përgjigja ndaj stresit është e njohur për shtypjen e sistemit imunitar si rezultat i një rritje të kortizolit të hormonit të stresit. Kjo çon në një rrezik në rritje të ndjeshmërisë ndaj ftohjeve dhe sëmundjeve të tjera.

Ne nuk mund të shmangim të gjitha burimet e stresit në jetën tonë, as nuk do të dëshironim, sepse me moderim mund të jetë gjithashtu e dobishme për ne në lidhje me aftësinë tonë për t'u përqëndruar, ndër të tjera. Ajo që mund të bëjmë është të zhvillojmë mënyra më të shëndetshme për t'iu përgjigjur stresuesve.

Frymëmarrja e thellë është zakonisht një mënyrë efektive për të marrë përgjigjen e relaksimit të trupit. Kur merrni frymë thellë, ajri që vjen nga hunda juaj mbush plotësisht mushkëritë tuaja, dhe barku i poshtëm ngrihet. Frymëmarrja e thellë e barkut inkurajon shkëmbimin e plotë të oksigjenit - domethënë, tregtinë e dobishme të oksigjenit në hyrje për dioksidin e karbonit që del. Nuk është për t'u habitur, ajo mund të ngadalësojë rrahjet e zemrës dhe të ulë ose stabilizojë presionin tuaj të gjakut.

shmangni infeksionin

Edhe pse mund të jetojmë një mënyrë jetese të shëndetshme dhe të kemi një sistem imunitar funksional, është gjithmonë mirë të dini se si mund të përpiqeni të shmangni infeksionet.

Shumë infeksione përhapen përmes kontaktit me duar - te të tjerët dhe tek vetja juaj. Për të shmangur infeksionin, duhet të lani duart shpesh me ujë të nxehtë dhe sapun. Gjithmonë pastroni sapunin siç duhet dhe mos harroni të lani mes gishtërinjve, në majë të dorës dhe rreth gishtit të madh. Nëse sapuni dhe uji nuk janë të disponueshëm, në vend të kësaj mund të përdoret dezinfektimi i duarve me të paktën 60% alkool. Kur kolliteni dhe teshtini, përhapen pika të vogla që përmbajnë agjentë infektivë. Duke kollitur dhe teshtitur në shtrembërimin e bërrylit ose mëngës, ju parandaloni përhapjen e infeksionit në mjedisin tuaj dhe kontaminimin e duarve tuaja.

si mund të ju ndihmoj wellness nga oriflame

Asnjëherë nuk është vonë për të filluar të jeni të shëndetshëm. Produktet Wellness nga Oriflame janë atje për t'ju mbështetur në drejtimin e një jetese të shëndetshme. Ushqimi dhe shtesat tona nuk duhet të përdoren si një zëvendësim për një dietë të larmishme, por në vend të kësaj si një plotësues i saj, për të siguruar konsumimin e niveleve të shëndetshme të lëndëve ushqyese.

Rregullsia është thelbësore për të përjetuar efektet më të mira të produkteve tona, pasi ato nuk supozohet të jenë një zgjidhje e shpejtë. Plotësimi i rregullt është zgjidhja perfekte për të plotësuar boshllëqet tuaja ushqyese jashtë orarit dhe për t'u siguruar që të merrni gjithçka që ju nevojitet që trupi juaj të funksionojë në mënyrën më të mirë, edhe pse dieta juaj nuk mund të jetë gjithmonë e përsosur.

Produktet tona nuk janë medicinale, dhe si të tilla, nuk mund të ushtrojnë një veprim farmakologjik, imunologjik ose metabolik. Prandaj, përdorimi i tyre nuk ka për qëllim të trajtojë sëmundjen ose të modifikojë funksionet fiziologjike.

Produktet tona që mund të ndihmojnë për të mbështetur sistemin tuaj imunitar janë:

Multivitamine & Minerale (meshkuj/femra)

E pasur me vitamina dhe minerale që kontribuojnë në funksionimin normal të sistemit imunitar.

Astaxanthin & Bilberry Ekstrakt

 I pasur me karotenoid natyror astaxanthin që ka një strukturë unike në krahasim me antioksidantët e tjerë, i cili e lejon atë të shtrihet në të gjithë membranën qelizore duke siguruar mbrojtje nga brenda dhe jashtë. Për ta bërë edhe më të mirë, ky produkt përmban gjithashtu Boronicë nga pylli Suedez plus Vitamina C dhe E. Ky kombinim i antioksidantëve të fuqishëm promovon shëndetin antioksidant, duke mbrojtur qelizat e trupit nga dëmtimi i stresit oksidativ.

JO MBIDOZË

 Dëgjuar shprehjen ‘Sa më shumë merrier’?

Epo, kjo NUK vlen për produktet tona. Importantshtë e rëndësishme që të ndiqni dozën e rekomanduar të produkteve tona. Mbidozimi me një shtesë mund të ketë në të vërtetë efektin e kundërt dhe mund të jetë i dëmshëm për ju. Pra, merrni vetëm sasinë e duhur të suplementit (siç thuhet në paketim). Në Suedi ne e quajmë shumën ‘lagom’.

 

qëndroni të shëndetshëm

 

Fjalët nga: