Sezoni i piknikut në 3… 2… 1…

Për shumë prej nesh, paketimi i një shporte pikniku dhe nisja për në plazh ose një park aty pranë është një nga pikat kryesore të verës. Por ushqimet tradicionale për piknik si sallamet, pula e skuqur, salcat me yndyrë dhe buka e bardhë nuk janë gjithmonë më të shëndetshmet. Lajmi i mirë është se vetëm me një ndryshim të vogël, ju mund të keni një ushqim me shije të shkëlqyeshëm që është gjithashtu i shëndetshëm për ju. Le të paraqesim këshillat tona më të mira dhe më të shëndetshme për ta bërë piknikun tuaj të ardhshëm një hit!

Filloni me perimet

Çelësi për një piknik të freskët dhe të shëndetshëm është të planifikoni rreth perimeve! Ashtu si me vaktet e tjera të ekuilibruara, kur filloni me perime, ato bëhen pjata kryesore, në vend të anës.

Kur zgjidhni perimet tuaja për piknik:
• Mundësisht, shkoni për perime të forta - ato zakonisht janë më të mbushura me fibra dhe më lehtë për tu mbajtur, pasi nuk ka të ngjarë të frenojnë
• Prisni ato në forma që hahen lehtë dhe nuk kërkojnë enë
• Zgjidhni perime që shijojnë shkëlqyeshëm kur zhyten në humus!

Kjo mund të jetë, për shembull, karota, tranguj, lulelakra, brokoli, speca zile dhe domate qershi. Të gjitha prerë në shkopinj ose copa me madhësi të kafshimit.

 HUMMUSI I SHPEJT I PROTEINAVE
200 g qiqra të konservuara
2 tbsp lëng limoni
2 thelpinj hudhre, të shtypura
1 lugë qimnon të bluar
Një majë kripe
1 tbsp tahini (paste fara susami)
1 tbsp Proteina Blend
5 tbsp ujë
2 tbsp vaj ulliri ekstra të virgjër

Përziejini gjithçka së bashku.

Së dyti, Frutat!

Një sallatë me pjepër përfaqëson shijen e vërtetë të verës dhe është një vakt i shkëlqyeshëm për atë periudhë të vitit, pasi është edhe hidratues edhe shuarje e etjes.

Këtu është një sugjerim i një versioni të shkëlqyeshëm provues. Mos harroni të sillni kruese dhëmbësh për t’u ngrënë lehtë!

Summer Melon Salad

 1/2 shalqi, të grirë në toptha
1 lëng mjalti, i grirë në toptha
1 pjepër, i hedhur në topa
200 g rrush jeshil (hequr nga kërcelli)
gjethe mente, vetëm për aromë

Shumica e frutave funksionojnë shumë mirë për pikniqe. Thjesht sigurohuni që t'i lani, qëroni dhe prerë ato në copa me madhësi të përshtatshme paraprakisht.

Rimendoni Skarën

Nëse po planifikoni të bëni një Barbecue në piknikun tuaj, provoni të eksploroni mbretërinë e perimeve në vend që të shkoni drejt e në mish dhe sallam. Perime të tilla si kërpudhat Portobello, speca të kuq, kunguj të njomë dhe qepë janë vërtet të shijshme kur pjeken në skarë. Thjesht hidhini ato me pak vaj ulliri, uthull dhe pak kripë dhe piper dhe do të keni një provë të shkëlqyeshme, pjatë kryesore ose anësore të shëndetshme.

Nëse dëshironi të keni diçka pak më "mishore" mund të shkoni për mish pa dhjamë, pulë dhe peshk. Ose pse të mos provoni djathin e ri të preferuar në botë, halloumi - është i shkëlqyeshëm në Barbecue dhe funksionon shkëlqyeshëm si përbërës i një burger veggie.

Shtoni pak kokërr gruri

Bukët, simite dhe makaronat mund të shtojnë shumë kalori, por ato nuk përmbajnë shumë lëndë ushqyese. Prandaj, përpiquni të kufizoni sasinë e niseshtave në shportën tuaj për piknik dhe kudo që të keni mundësi, bëjini ato të jenë kokërr integrale. Provoni dhe shkëmbeni simite hamburger me një version të plotë, dhe makaronat me makarona me drithëra. Ose pse të mos provoni diçka krejtësisht të re dhe të bëni një sallatë të përzemërt me një bazë orizi kafe, quinoa ose kuskus kokërr të plotë!

Pije të shëndetshme
Pijet për piknik veror zakonisht nuk janë më të ushqyeshmet: sodat e paketuara me sheqer dhe limonadat për fëmijët dhe birrat dhe verërat për të rriturit. Por a e dini se ato pije janë shumë të larta në kalori dhe plot sheqer? Ndonjëherë, sasia e kalorive që vijnë nga pijet mund të shtojnë deri në një të tretën e marrjes totale të kalorive gjatë një vakt! Por kjo nuk kontribuon asgjë në ngopjen tuaj.

Është gjithashtu mjaft e lehtë të dehidroheni nëse kaloni kohë në diell. Fëmijët janë më të ndjeshëm, pasi ata zakonisht vrapojnë duke luajtur dhe nuk pinë mjaftueshëm ujë. Përzierja e manave të freskëta dhe frutave agrume me ujë të ftohtë në akull është një mënyrë e shëndetshme, e lehtë dhe e shijshme për të marrë hidratimin që ju nevojitet.

Ëmbëlsirat 
Asnjë piknik nuk është i plotë pa ëmbëlsirë! Dhe kush mund t'i rezistojë shijeve të tilla të verës si luleshtrydhet, mjedrat dhe pjeshkët? Por nëse zakonisht keni biskota, kafe ose cupcakes, mund të dëshironi diçka pak më ndryshe. Provoni të bëni këto petulla banane të shijshme, ato mund të përgatiten paraprakisht dhe thjesht të shërbehen me manaferra të freskëta dhe ndoshta pak mjaltë

Banana Pancakes (8 pcs)

 2 banane
2 vezë
100 ml bollgur
1 tbsp e fibrave farë psyllium
1 lugë pluhur vanilje

Përziejini gjithçka së bashku. Skuqni petullat në një sasi të vogël të vajit të kokosit.

Bëhuni aktiv

 Këshilla jonë e fundit për një piknik të shëndetshëm është të përfshini disa aktivitete. Shijoni ajrin e pastër, bëni një shëtitje, luani pak futboll ose një lojë zbavitëse me të gjithë miqtë tuaj. Sepse asgjë nuk sjell oreks si pak ushtrime!