Të mirat dhe të këqijat e agjërimit

Tradicionalisht, agjërimi ka qenë një mënyrë për t'u kujtuar njerëzve kohët më pak me fat dhe për të përforcuar nevojën për të qenë mirënjohës për atë që keni. Praktikimi i agjërimit është ende i zakonshëm në disa fe, për shembull tek muslimanët. Në ditët e sotme, një tjetër lloj agjërimi janë dietat e njohura të agjërimit me ndërprerje, të cilat kryesisht shërbejnë si mjete për humbje peshe. Le të shqyrtojmë së bashku lloje të ndryshme të praktikave të agjërimit dhe cilët faktorë mund të jenë mirë të merren parasysh kur agjërojmë!

Nëse kërkoni fjalën "agjërim" në fjalor, përshkrimi thotë: Agjërimi është përmbajtja e qëllimshme nga të ngrënit. Në një kontekst fiziologjik, agjërimi mund t'i referohet statusit metabolik të një personi që nuk ka ngrënë gjatë natës, ose gjendjes metabolike të arritur pas tretjes së plotë dhe përthithjes së një vakti. Për shembull, një person supozohet të jetë agjërues pasi të kenë kaluar 8-12 orë nga vakti i fundit. Por arsyet pse njerëzit agjërojnë nuk janë gjithmonë për shkak të efekteve fiziologjike, shpeshherë ka të bëjë më shumë me traditat, normat dhe pritshmëritë.

AGJERIM RELIGJIONI

Është e rëndësishme për shumicën e njerëzve të dinë trashëgiminë e tyre dhe ku i përkasin. Traditat brenda fesë suaj janë një bazë e rëndësishme për këtë.

KRESHMI
Kreshma është një agjërim i pjesshëm dyzet-ditor midis të krishterëve për të përkujtuar agjërimin e mbajtur nga Krishti gjatë tundimit të tij në shkretëtirë. Periudha e agjërimit fillon të mërkurën e hirit dhe zgjat deri të enjten e madhe. Aktualisht, jo të gjithë të krishterët agjërojnë gjatë kësaj periudhe, por vetëm disa emërtime (shpesh të referuara si kisha, asamble ose shoqëri).

Varësisht se në cilin emërtim ndryshojnë rregullat e agjërimit. Megjithatë, pavarësisht nga emërtimi, rregullat nuk vlejnë për fëmijët e vegjël, të moshuarit ose këdo, shëndeti i të cilëve mund të rrezikohet nga agjërimi. Të mërkurën e hirit dhe të premten e mirë, është koha për të agjëruar, që do të thotë se të rriturit hanë më pak se zakonisht. Shumica e të rriturve heqin dorë nga snacking dhe në përgjithësi hanë vetëm një vakt kryesor dhe dy vakte më të vogla gjatë ditës.

Gjithashtu, të mërkurën e hirit, të premten e mirë dhe të gjitha të premteve gjatë Kreshmës, të rriturit abstenojnë nga ngrënia e mishit. Gjatë këtyre ditëve, nuk është e pranueshme të hahet mish qengji, pule, viçi, derri, dreri dhe shumica e mishrave të tjerë. Sidoqoftë, vezët, bulmeti, peshku, drithërat, frutat dhe perimet janë të gjitha të lejuara, gjë që është gjithsesi opsione më të shëndetshme.

Shumë njerëz gjithashtu heqin dorë nga diçka që zakonisht e shijojnë gjatë gjithë periudhës së kreshmës, për shembull një ëmbëlsirë të preferuar si çokollata, ndërsa të tjerë heqin dorë nga një zakon i caktuar.

Ramazani

Gjatë muajit të shenjtë të Ramazanit, agjërimi është i detyrueshëm për të gjithë muslimanët e rritur të shëndetshëm. Përjashtohen të gjithë fëmijët që nuk kanë arritur pubertetin, të moshuarit, ata që janë fizikisht ose mendërisht të paaftë për të agjëruar, gratë shtatzëna, nënat gjidhënëse dhe udhëtarët.

Agjërimi gjatë Ramazanit nënkupton abstenim nga çdo ushqim dhe pije, duke përfshirë ujin dhe çamçakëzin, nga agimi deri në perëndim të diellit.

Rekomandohet që para lindjes së diellit, muslimanët të hanë një vakt paraprak të njohur si Suhur. Ky vakt shpesh i ngjan mëngjesit, por në disa kultura mund të përfshijë më shumë ushqime të ngjashme me darkën.

Pas perëndimit të diellit, muslimanët e prishin agjërimin me Iftar, vakt i cili zakonisht fillon me hurma dhe ujë ose qumësht, e pasuar nga darka. Myslimanët lejohen të hanë meze të lehtë gjatë natës ndërmjet atyre dy vakteve dhe hidratimi inkurajohet, veçanërisht kur Ramazani bie gjatë një vere të nxehtë.

USHQIMI PËR TË ngrënë GJATË SUHURIT

Meqenëse Suhuri është vakti i parakohshëm, është një ide e mirë të ushqeheni me ushqime ushqyese që ju mbajnë të ngopur për më gjatë dhe ruan nivelet tuaja të energjisë, si ushqimet e pasura me proteina, fibra diete dhe yndyrna të shëndetshme. Mos harroni të hidratoni gjithashtu!

Ushqime të pasura me proteina: Vezët, bulmeti, bishtajore dhe arrat/farat janë të larta në proteina. Ato jo vetëm që ju ndihmojnë të qëndroni më të ngopur, por mund të bëhen në disa mënyra për t'iu përshtatur shijes tuaj.

Ushqime të pasura me fibra: Drithërat me drithëra, tërshëra, frutat, manaferrat dhe perimet janë të gjitha burime të mira të fibrave dietike.

Fibrat e tretshme për shembull shpërndahen në ujë dhe krijojnë një xhel në stomak dhe ngadalësojnë tretjen. Fibrat e tretshme ndihmojnë në rregullimin e lëvizjeve të zorrëve, si dhe në uljen e niveleve të kolesterolit dhe glukozës në gjak, të përsosura për t'ju ndihmuar të ndiheni të kënaqur gjatë agjërimit tuaj.

Ushqime të pasura me yndyrë: Arrat, farat, avokado, vaji vegjetal dhe peshku i yndyrshëm janë të pasura me yndyrna të shëndetshme. Në mënyrë që niveli i energjisë të mos bjerë gjatë ditës, sigurohuni që vakti juaj i mëngjesit të përmbajë kalori të mjaftueshme për t'ju zgjatur deri në perëndim të diellit. Meqenëse yndyra kontribuon me sasinë më të lartë të kalorive për gram të të gjithë makronutrientëve, sigurohuni që të përfshini yndyrna të shëndetshme në vaktin tuaj.

Lëngjet: Ushqimi është një gjë, por është e domosdoshme të mbash të hidratuar. Sigurohuni që vakti juaj i fundit para agjërimit të përmbajë lëngje të mjaftueshme. Një mënyrë e përshtatshme për t'u ushqyer me proteina dhe fibra, si dhe për të hidratuar, është të konsumoni Shake-n tonë Natural Balance si pjesë e vaktit të ushqimit paraprak.

USHQIMI PËR TË SHMANGUAR GJATË SUHURIT

Mund të jetë joshëse të kënaqeni me ushqime të shijshme gjatë vaktit tuaj të para të ushqimit. Megjithatë, ushqimet e shijshme të pasura me karbohidrate të thjeshta ose të rafinuara (sheqerna dhe niseshte) dhe yndyrna, të tilla si pasta, donuts, kruasant si dhe sheqer pluhur, janë të gjitha me kalori, por të ulëta në lëndë ushqyese thelbësore që nuk do t'ju mbajnë të ngopur për një kohë të gjatë. . Pra, është më mirë të kufizoni ose shmangni këto lloj ushqimesh në favor të opsioneve më ushqyese që do t'ju ndihmojnë të mbani energji dhe të ngopur gjatë Suhurit.

USHQIMI PËR TË ngrënë GJATË IFTARIT

Në Iftar është koha për të prishur agjërimin dhe për t'u hidratuar me lëngje dhe ushqime që përmbajnë elektrolite dhe lëndë ushqyese thelbësore.

Lëngje të mjaftueshme: Pini sa më shumë ujë ndërmjet Iftarit dhe gjumit për të shmangur dehidratimin dhe hani fruta dhe perime të pasura me lëngje si kastraveci, shalqiri dhe domatet. Hidratimi është çelësi për të rregulluar temperaturën e trupit tuaj, për të parandaluar kapsllëkun dhe për të mbajtur lëkurën tuaj të shëndetshme.

Kur hidratoni, është mirë të kombinoni marrjen e ujit me karbohidratet dhe kripën për shkak të efektit të tyre lidhës për ujin. Prandaj, ngrënia e hurmave dhe ullinjve do të ishte një mënyrë e mirë për të prishur agjërimin. Përveçse ndihmojnë në rivendosjen e ekuilibrit të lëngjeve, ato ju sjellin energji të menjëhershme për t'ju bërë të ndiheni të përtërirë pas orëve të gjata të agjërimit.

Një tjetër alternativë e dobishme për të hidratuar dhe ushqyer me proteina, fibra dhe pak kripë është konsumimi i supës Natural Balance si pjesë e Iftarit.

Kur hani gjatë mbrëmjes, përpiquni gjithashtu të ushqeni me ushqime të shëndetshme dhe shumëngjyrëshe, të pasura me proteina, fibra, yndyrna dhe fitonutrientë. Zgjedhje të mira janë mishi i pulës, peshku, vezët, bulmeti, drithërat, bishtajoret, frutat, manaferrat dhe perimet nga të gjitha ngjyrat e ylberit.

 AGJËRIMI I NDËRPRERSHËM

Shumë njerëz sot përpiqen jo vetëm të jenë të shëndetshëm, por shpeshherë edhe të humbin peshë. Shumë dieta të ndryshme qarkullojnë dhe herë pas here shfaqen të reja dhe kohët e fundit agjërimi me ndërprerje është kthyer në trend shëndetësor.

Agjërimi me ndërprerje nuk është në dietë, përkundrazi është një model i të ngrënit që qarkullon midis periudhave të agjërimit dhe ngrënies. Nuk specifikon se cilat ushqime duhet të hani, por më tepër se kur duhet t'i hani ato.

Ka shumë mënyra të ndryshme për të bërë agjërim me ndërprerje, siç është metoda 16/8 ose dieta 5:2.

METODA 16/8
Metoda 16/8 përfshin agjërimin çdo ditë për 14-16 orë dhe kufizimin e periudhës suaj ditore të ngrënies në 8-10 orë.

Brenda dritares së ngrënies, ju mund të futni sa më shumë vakte që dëshironi, por unë zakonisht jam rreth 2-3 vakte. Përkushtimi ndaj kësaj metode në fakt mund të jetë aq i lehtë sa të mos hani asgjë pas darkës dhe më pas të anashkaloni mëngjesin në mëngjes.

Ju lejohet të pini pije me zero kalori, si ujë dhe kafe/çaj, gjatë agjërimit, gjë që ju mban të hidratuar dhe mund të ndihmojë në uljen e ndjenjës së urisë.

DIETA 5:2
Dieta 5:2 do të thotë që ju hani "normalisht" për 5 ditë të javës, që do të thotë se hani me kalori të mirëmbajtjes gjatë këtyre ditëve, por më pas kufizoni marrjen e kalorive në 500-600 kalori për 2 ditë të javës. Grave rekomandohet të përmbahen në 500 kalori dhe burrave në 600 kalori të ndara në dy vakte ditore gjatë këtyre dy ditëve. Prandaj, çdo vakt duhet të përmbajë afërsisht 250 ose 300 kalori secili.

Ashtu si me metodën 16/8, ju jeni të lirë të pini pije me zero kalori sa herë të keni dëshirë.

 CILAT JANË PËRFITIMET E AGJËRIMIT ME NDËRPRERJE?

 Agjërimi me ndërprerje mund të jetë një mënyrë për të balancuar marrjen e energjisë dhe për t'ju ndihmuar të shkurtoni kaloritë gjatë gjithë ditës pasi do të hani më pak vakte, që zakonisht do të thotë që hahet më pak ushqim.

Sipas një rishikimi shkencor të vitit 2014, agjërimi me ndërprerje mund të rezultojë në humbje peshe prej 3-8% gjatë 3-24 javësh tek të rriturit mbipeshë/obezë.

Këta të rritur humbën gjithashtu 4-7% të perimetrit të belit të tyre, që do të thotë se ata humbën yndyrën viscerale, yndyrën e dëmshme në zgavrën e barkut që rrit rrezikun e sëmundjeve të tilla si diabeti.
Për më tepër, ky studim tregoi përfitime të mëdha në uljen e rezistencës ndaj insulinës dhe uljen e niveleve të sheqerit në gjak (Barnosky A et al. 2014).

Për më tepër, një rishikim tjetër nga viti 2011 tregoi se agjërimi me ndërprerje shkaktoi më pak humbje të muskujve sesa dietat e rregullta ditore të kufizimit të kalorive në të rriturit mbipeshë/obezë (Varady KA, 2011). Është e rëndësishme të theksohet se ky lloj i të ushqyerit nuk funksionon për të gjithë, ndërsa mund të funksionojë në mënyrë të përsosur për të tjerët.

A KA RREZIk NGA AGJËRIMI?

 Efektet anësore të zakonshme të çdo lloj agjërimi përfshijnë dehidratim, marramendje, dhimbje koke, dobësi dhe lodhje.

Pavarësisht nga arsyeja pse jeni duke agjëruar, është edhe më e rëndësishme të hani ushqime me vlera ushqyese dhe të hidratoni gjatë periudhës së ngrënies për të ruajtur nivelet tuaja të energjisë gjatë gjithë ditës dhe për të siguruar marrjen e lëndëve ushqyese dhe hidratim të mjaftueshëm. Në këtë mënyrë ju mund të ndihmoni në parandalimin e efekteve anësore të pakëndshme.

SI MUND TË NDIHMOJË SHËNDESI NGA ORIFLAME?

 Siç është përmendur tashmë, si  Shake Natural Balance ashtu edhe supa Natural Balance mund të jenë mënyra të përshtatshme për të ndihmuar në sigurimin e marrjes së lëngjeve, proteinave, fibrave dhe kripës gjatë Ramazanit. Këto produkte sigurisht që mund të përdoren edhe në lloje të tjera agjërimi për të siguruar lëndë ushqyese të shëndetshme. Përzierja e proteinave gjithashtu mund të përzihet në ushqim dhe pije për të ndihmuar në sigurimin e marrjes së proteinave dhe fibrave.

Kur hani më pak vakte, mund të jetë më e vështirë të futni të gjitha vitaminat thelbësore, mineralet, omega 3 dhe antioksidantët në dietën tuaj. Paketa jonë Wellness mund të ndihmojë në kapërcimin e mungesës së mikronutrientëve.

Ai siguron një spektër të vlefshëm të lëndëve ushqyese - si për burrat ashtu edhe për gratë, që përmbajnë:

• Multivitamina & Mineral – jep lëndë ushqyese të vlefshme çdo ditë për burrat dhe gratë, përkatësisht. Ai siguron 12 vitamina esenciale dhe 10 minerale thelbësore që ndihmojnë në kapërcimin e hendekut të çdo rënieje të shkurtër të mikronutrientit në dietë dhe ndihmon në mbështetjen e shëndetit të përgjithshëm.

Ekstrakt Astaxanthin & Boronicë – ofron një kombinim antioksidantësh që përfshin antioksidantin më të fuqishëm të natyrës, astaksantinën nga mikroalgat (Haematococcus pluvialis L.) dhe ekstraktin nga boronicat (Vaccinium myrtillus L.). Përveç kësaj, ai përmban vitaminë C dhe E që kontribuojnë në mbrojtjen e qelizave nga stresi oksidativ.

• Omega 3 – siguron një konsum të përshtatshëm ditor të acideve yndyrore esenciale omega 3 acidi eicosapentaenoic (EPA) dhe acidi docosahexaenoic (DHA). EPA dhe DHA janë pjesë vitale të të gjitha membranave qelizore në trup dhe kanë role të rëndësishme në shumë organe dhe inde, duke përfshirë ruajtjen e funksionit normal të zemrës*, shikimit** dhe trurit**. Këta komponentë individualë janë gjithashtu të disponueshëm si produkte të vetme.

*Efekti i dobishëm arrihet me marrjen ditore prej 250 mg EPA dhe DHA.
**Efekti i dobishëm arrihet me marrjen ditore prej 250 mg DHA.

Mbani mend, se pavarësisht nga arsyeja e agjërimit tuaj, është jetike të hidratoni dhe hani ushqime me vlera ushqyese gjatë periudhës së ngrënies për të mbrojtur shëndetin dhe mirëqenien tuaj.

Referenat
- Barnosky AR, Hoddy KK, Unterman TG, Varady KA.Agjërimi me ndërprerje kundrejt kufizimit ditor të kalorive për parandalimin e diabetit të tipit 2: një përmbledhje e gjetjeve njerëzore. Kërkim përkthimor. Vëllimi 164. Numri 4. 2014

- Varady KA.Kufizimi i përhershëm kundrejt kalorive ditore: cili regjim diete është më efektiv për humbjen e peshës? Obes Rev. 2011 Jul;12(7):e593-601.

Fjalët nga: