Përbërësi në qendër të vëmendjes: Avokado

Dëshironi një përbërës natyral bukurie që është i mbushur me yndyrna të shëndetshme dhe vitaminë E? Mos kërkoni më tej! Avokadot ofrojnë një listë të gjatë përfitimesh për lëkurën dhe flokët tuaj. Lexoni për të mësuar gjithçka rreth këtij super fruti të fuqishëm!

Pse e përdorim avokadon si një përbërës në produktet e bukurisë?
Nga një avokado mund të nxirrni vaj avokadoje dhe ekstrakt avokadoje. Nga këto dy, vaji i avokados përdoret më shpesh në produktet e bukurisë për shkak të sasive të larta të acideve yndyrore të pangopura si acidi oleik dhe vitaminat A, C dhe E. Përmbajtja e lartë e yndyrës së shëndetshme dhe numri i mirë i antioksidantëve e bën atë ideal si një përbërës bukurie.

Pra, nëse jeni duke ngrënë një bukë të thekur me avokado ose thjesht duke vendosur gjëra të freskëta në fytyrën tuaj, mund të jeni i sigurt që të gjitha vetitë e frutave po i bëjnë shumë mirë lëkurës dhe flokëve tuaj.

Si mund të rregulloj avokado për lëkurën tuaj?
1. Hidraton dhe ushqen
I pasur me lëndë ushqyese, si acide yndyrore esenciale, vitaminë E, kalium dhe lecithin, që hidratojnë dhe ushqejnë lëkurën.

2. Qetëson dhe zbut lëkurën e irrituar
Falë përmbajtjes së acideve yndyrore, vaji i avokados është një zbutës i fuqishëm që ndihmon në zbutjen dhe zbutjen e lëkurës së thatë dhe të irrituar.

3. Parandalon dhe zvogëlon rrezikun e akneve
Faktorët anti-inflamatorë veprojnë në reduktimin e skuqjes së lidhur me aknet.

4. Redukton shenjat e plakjes
Antioksidantët dhe acidet yndyrore ngadalësojnë shfaqjen e rrudhave duke parandaluar që lëkura të humbasë ujin.

5. Mbron nga radikalet e lira
Vitaminat dhe antioksidantët ndihmojnë në mbrojtjen nga ndotja dhe rrezet UV.

H2: Si mund të përfitojë avokado për flokët tuaj?
1. Rrit lagështinë
Yndyrnat e shëndetshme i bëjnë flokët të butë dhe mbyllin të gjithë lagështinë e mirë.

2. Redukton thyerjen
Mineralet ndihmojnë në mbylljen e qelizave në thasët e flokëve, gjë që parandalon që flokët të shkëputen para kohe.

3. Lufton kërcitjen
Yndyrnat e shëndetshme punojnë për të reduktuar kërcitjen.

4. Qetëson skalpat e krisur dhe të thatë
Vaji i avokados do të depërtojë shpejt në lëkurë për të zbutur dhe hidratuar lëkurën e kokës, gjë që ndihmon në minimizimin e zbokthit.

5. Bën që flokët të rriten më shpejt
Përmban biotinë, e njohur ndryshe si vitamina e rritjes së flokëve, që i bën flokët të rriten më shpejt dhe më të trashë.

Cilat produkte përmbajnë avokado?

Me këtë listë të gjatë të përfitimeve të pabesueshme, ne jemi të sigurt që do ta përdorim këtë super frut në shumë prej produkteve tona. Këtu janë disa nga sugjerimet tona për të provuar: 
Love Nature MASKË SMOOTHIE USHQUESE PËR FLOKËT
Love Nature 2-in-1 Shampon
Waunt 8 Hour Sleep Krem pËr sy 
NovAge Nutri6 Facial Oil Capsules
Krem hidratues për këmbët Feet Up Comfort gjatë natës