5 mënyra për ta rikthyer pranverën në lëkurën tuaj

Ah, pranverë, gjë e bukur! Koha për të paketuar pajisjet e dimrit, për të ndjerë diellin e ngrohtë në fytyrën tuaj dhe për të shijuar pamjet dhe tingujt e natyrës që lulëzojnë përsëri në jetë. Por a është gati lëkura juaj? Lexoni më tej për të zbuluar se si mund të siguroheni që të duket e freskët.

1. Eksfolioni
Jashtë me të vjetrën dhe me të renë! Kjo është ajo që ka të bëjë pranvera, dhe ju patjetër që mund t'i afroheni lëkurës tuaj në të njëjtën mënyrë. Siç mund ta keni përjetuar, ashpërsia e motit të dimrit mund të dëmtojë lëkurën tuaj, duke bërë që ajo të thahet, të shkrihet dhe të duket përgjithësisht e rreckosur. Por, duke eksfoliuar disa ditë në javë ndërsa bëni tranzicionin sezonal, ato ditë me siguri do të kenë mbaruar! 
Ne rekomandojme: NovAge Piling Rigjenerues për Lëkurë

2. Hidratohuni
Në këtë periudhë të vitit, ekziston një shans i madh që lëkura juaj të qajë për lagështi shtesë, kështu që është jetike të siguroheni që rutina juaj e kujdesit për lëkurën të jetë në rregull. Kjo do të thotë – përveç pastruesit, kremit të syve dhe serumit – duhet të përdorni një krem dite cilësor për ta mbajtur lëkurën tuaj të hidratuar dhe të mbrojtur gjatë ditës; dhe një krem nate për të ndihmuar në rimbushjen e tij gjatë gjumit. Ju gjithashtu mund të ndihmoni për të mbajtur lëkurën të hidratuar nga brenda duke pirë ujë rregullisht gjatë ditës.
Ne rekomandojme: Waunt Super Recover Krem Dite & Optimals Hydra Radiance Krem Nate

 

3. Merrni produkte mbrojtese 
Për të luftuar rrezet e dëmshme UV, rekomandohet përdorimi i kremrave kundër diellit gjatë gjithë vitit – pavarësisht nga moti. Por nëse nuk keni qenë aq të zellshëm kohët e fundit, atëherë tani është koha ta hiqni atë nga çanta juaj e bukurisë. Dielli i pranverës mund të jetë një goditje për sistemin pas muajsh ekspozimi të kufizuar, prandaj sigurohuni që të aplikoni një krem dielli me SPF të lartë çdo ditë përpara se të dilni nga shtëpia. (Është gjithashtu një ide e mirë të kontrolloni që të mos ketë skaduar gjatë dimrit!)
Ne rekomandojme: Kremë Sensitive për Trup dhe Fytyrë SPF 50+

4. Përmirësoni dietën tuaj
Është e lehtë të biesh viktimë e kurtheve klasike dietike gjatë atyre javëve të gjata të letargjisë dimërore, por pranvera është koha për ta kthyer atë. Mos u stresoni, nuk duhet të filloni të hani sallata çdo ditë! Thjesht provoni të mbani një dietë të ekuilibruar – dhe bëni një favor lëkurës tuaj duke u fokusuar në ushqime të pasura me antioksidantë, si boronica, avokado dhe zarzavate me gjethe të errëta. Një tepricë e radikaleve të lira mund të bëjë kërdi në lëkurën tuaj dhe antioksidantët janë një mënyrë e shkëlqyer për të luftuar efektet e tyre negative dhe për të ndihmuar lëkurën tuaj të duket e freskët dhe rrezatuese.

5. Përdorni një maskë për fytyrën
Lëkura e të gjithëve është unike dhe gjendja e saj mund të ndryshojë në mënyrë dramatike nga sezoni në stinë. Aty ku tharja dikur ishte një problem, mund të shihni se lëkura juaj befas bëhet më e yndyrshme ndërsa moti ngrohet. Sido që të jetë rasti, një mënyrë e shkëlqyer për të adresuar këto ndryshime të papritura është duke aplikuar një maskë përkëdhelëse për fytyrën për të synuar nevojën tuaj specifike. Zakonisht të mbushura me reçel me përbërës shumë të koncentruar, ato janë thjesht bileta për të ndihmuar lëkurën tuaj të duket më e mirë.
Ne rekomandojme: Maskë NovAge ProCeuticals Niacinamide & Cica bio-celuloze