4 Mënyra për shëndet më të mirë të kockave

A e dini se sapo të mbërrini vitet e 30-ta kockat tuaja ngadalë e humbasin densitetin dhe rreziku që keni për të zhvilluar kocka të brishta rritet? Ndihmo të menaxhosh këtë rrezik duke marrë 4 hapa të thjeshtë për të maksimizuar shëndetin e kockave!

Është e domosdoshme për të ndërtuar eshtra të forta në vitet e 20-at, pasi kjo është mosha kur arrin masën më të madhe të eshtrave. Nëse nuk krijohet një masë e mjaftueshme e eshtrave gjatë kësaj kohe, ju keni një rrezik në rritje të zhvillimit të kockave të brishtë më vonë gjatë jetës. 

Për fat të mirë, menaxhimi i shprehive tuaja të të ushqyerit dhe të jetesës mund t'ju ndihmojë të zvogëloni këtë rrezik. Këtu janë katër mënyra efektive për t'i mbajtur kockat tuaja të shëndetshme dhe të lumtura!

 

1. Një dietë e pasur me kalcium

Kalciumi ndihmon në mbështetjen e dendësisë minerale të eshtrave dhe dhëmbëve të shëndetshëm gjatë gjithë jetës suaj. Ndërsa trupi juaj nuk prodhon kalcium, duhet të mbështeteni në 100% në dietën tuaj.

Rritja sasinë e kalciumit nga ushqime të tilla si produktet e qumështit, sardelet (me kocka), tofu, bajame, lajthi dhe fasule. Zarzavatet me gjethe të errëta gjithashtu janë të pasura me kalcium, kështu që shijoni shumë kale, bok choy dhe zarzavate.

Kufizoni futjen tuaj të kripës dhe natriumit, pasi ato mund të kontribuojnë në humbjen e kalciumit në kockat tuaja. Mundohuni të reduktoni kafe dhe soday gjithashtu (na vjen keq!).

 

2. Levizni trupin tuaj 


Ushtrimet me peshë janë të mira për shëndetin e kockave. Duke përdorur peshën tuaj për të vënë në stres eshtrat tuaja, ju në të vërtetë stimuloni rritjen e kockave dhe humbjen e ngadalshme të dendësisë së eshtrave. Disa ushtrime me peshë të lehtë përfshijnë: litari, kërcimi, squats, sportet e ndryshme dhe ecje.

3. Dilni Jashtë

Ndjeheni mirë dhe maksimizoni absorbimin e kalciumit duke kaluar kohë jashtë. Vitamina D është e nevojshme për thithjen e kalciumit në kockat tuaja. Ju mund të merrni një vitaminë D pak përmes dietës tuaj dhe trupi juaj e merrë atë natyrshëm kur lëkura juaj është e ekspozuar ndaj rrezeve të diellit.


Synoni të rrini 15-30 minuta në një ditë me diell, dhe pak më gjatë për ata që jetojnë në veri (sidomos në dimër).

 

4. Shtojca

Siç mund të jetë e vështirë marrja e të gjithë kalciumit nga dieta juaj, një shtojcë e kalciumit mund të jetë një mënyrë e lehtë për të hyrë në ushqyesit që kanë eshtrat tuaja. Mos harroni, cilësia e shëndetit tuaj varet nga cilësia e shtesës që ju merrni. Gjithmonë sigurohuni që të dini se ku vjen burimi juaj i kalciumit.


Frymoni lehtë duke e ditur se po bëni më të mirën për eshtrat e tua!

Fjalët nga: Fotografitë nga: Oriflame