Aromat të paharrueshme gourmand

Aromat gourmand po kalojnë një moment. Nga ngjallja e kujtimeve të nostalgjisë së ëmbël deri te tërheqja e tyre e shijshme "Më duhet ta nuhas atë përsëri", këto aroma të ëmbla të parajsës ushqimore janë në trend globalisht. Ne folëm me parfumerët Émelie Coppermann dhe Marine Ipert për të zbuluar se çfarë e bën gustatorin nuhatës kaq të varur.

Por së pari! Njihuni me Parfumerët pas OH! SWEET Dulce de Leche Eau de Toilette – aroma e parë gustator në portofolin e Oriflame.

Frymëzuar nga ëmbëlsia nostalgjike e ëmbëlsirave suedeze, parfumerët francezë Émelie Coppermann dhe parfumistja Marine Ipert punuan së bashku për të zhvilluar një lloj të ri varësie për OH! SWEET. E njohur për krijimet e parfumeve që janë njëkohësisht delikate dhe plot surpriza, qasja e papritur e Émelie ndaj parfumerisë komplimentoi dëshirën e Marine për të zbuluar ndjesi, aroma dhe shije të reja - dyshja e përsosur për të krijuar një pamje moderne të përvojës shijuese të nuhatjes.

 

Pra, çfarë do të thotë kur i referohemi një parfumi si "varësuese"?
"Varësia në aromat do të thotë që nuk mund ta shmangni veten që të mos e nuhasni atë përsëri dhe përsëri," thotë Master Parfumer Émelie Coppermann. “Për të arritur këtë ndjesi, mund të përdoren lëndë të para specifike që e bëjnë gojën – ose mund të shtohet një sasi e madhe e një përbërësi në formulë.” 

Duke krijuar OH! SWEET Dulce de Leche Eau de Toilette, Parfumerët punuan me vorbulla të këndshme të Dulce de Leche për t'i sjellë aromës një cilësi jashtëzakonisht të këndshme. Megjithatë, nuk është aq e thjeshtë sa të shtosh një notë të shijshme dhe të pasur qumështi, shpjegon Émelie: “Kjo është ende një punë shumë delikate, pasi duhet të mbetet e varur duke shmangur absolutisht neverinë. Dulce de Leche ishte një domosdoshmëri për t'u eksploruar për varësinë e saj universale, por nuk mund të ishte e butë." 

Çfarë saktësisht janë aromat e shijshme?
Fjalori i Oksfordit e përkufizon gustatorin si "dikush që shijon ushqimin", kështu që nuk është për t'u habitur që aromat e shijshme frymëzohen nga shijet e shijshme. “Gourmandise është e lidhur me oreksin dhe shijen. Në aromë, mund të eksplorohet përmes notave të ndryshme të sheqerosura dhe komode si vanilje dhe karamel me etil maltol (një përbërës organik që përdoret si një aromë e zakonshme e ëmbël), fruta gustator, laktone, arra, pasta që mund t'i hani në të vërtetë, "shpjegon Parfumer Marine. Ipert. “Oh! SWEET është një odë për të gjitha ato ëmbëlsira – dhe ka erë si një dyqan ëmbëlsirash!” 

 

Po, kanë erë të këndshme – por si na bëjnë të ndihemi aromat e shijshme?
Ka një arsye pse notat e shijshme në parfumet e ëmbla janë kaq të varur – dhe gjithçka varet nga faktori instinktiv i ndjenjës së mirë. "Kryesisht, sheqeri ndihmon për të ushqyer trupin tonë dhe për të lehtësuar mendjen tonë," thotë Marine. “Merrni shembullin e një foshnje që qan – vetëm një pikë ujë me sheqer do t'i bëjë ata të ndihen të lehtësuar menjëherë! Aromat gourmand kanë të njëjtin efekt, duke na bërë të ndihemi mirë dhe të qetë. Ata janë qetësues dhe ngushëllues, si një lodër përkëdhelëse.”

Pse aromat Gourmand është në trend tani?
“Aromat Gourmand kanë qenë të suksesshme për më shumë se 15 vjet tani, por ky trend nuk zvogëlohet,” beson Émelie. “Përkundrazi – me të vërtetë po përballemi me kohë të pasigurta dhe kjo na bën të dëshirojmë siguri. Aromat e shijshme na sjellin rehati, shpesh duke na kthyer në kujtimet pozitive të fëmijërisë. Varësia ndaj aromave është specifike për çdo person dhe kujtimet e dikujt.” Me këtë tendencë të nuhatjes të vendosur për të qëndruar, është koha për ta trajtuar veten me një botë të shijshme gustator me indulgjenca të ëmbla!