Ushqimi i shëndetshëm: Një udhëzues për dietën nordike

Një nga dietat më të përfolura, i njohur mirë për përfitimet e tij të pabesueshme shëndetësore. Këtu është gjithçka që duhet të dini rreth Dietës Nordike.

Çfarë është Dieta Nordike?
Vendet nordike. Të njohur për bukurinë, natyrën, mënyrat e shëndetshme të jetës dhe shtëpinë e vendlindjes së Dietës Nordike. Një nga dietat më të përfolura të viteve të fundit, i vlerësuar për përfitimet e tij të pabesueshme shëndetësore. Dieta Nordike krijon një model ushqyes që thekson burimet ushqimore të rritura në vend, sezonale, organike dhe të kultivuara në mënyrë të qëndrueshme ndërsa kufizon ushqimet e përpunuara, sheqerin e rafinuar dhe mishin e kuq. Natyra e ushqimeve të konsumuara rezulton në një dietë duke përfshirë yndyrna më të mira, më shumë vitamina, minerale dhe fitonutrientë. Dhe për shkak se Dieta Nordike përqendrohet në burime të bazuara në bimë, ajo siguron sasi të larta të proteinave dhe fibrave megjithatë me nivele më të ulëta të sheqerit, kripës dhe yndyrës së ngopur kur krahasohet me dietën mesatare perëndimore. Lexoni për të mësuar se cilat ushqime nxjerr në pah Dieta Nordike dhe përfitimet shëndetësore që jep.

Çfarë ushqimi bën listën?
Disa prodhime kryesore i atribuohen suksesit ushqyes të Dietës Nordike. Udhëzimet për dietën përqendrohen në ushqime me burim më të natyrshëm dhe më pak të përpunuar / me sheqer. Këtu janë disa specifika të ushqimit që ndihmojnë për ta bërë atë një model të shëndetshëm dietik.

Manaferrat & frutat
Përfitimet shëndetësore: Manaferrat janë të pasura me vitamina dhe antioksidantë. Duke zgjedhur lloje dhe ngjyra të ndryshme të manave ju merrni një shumëllojshmëri të antioksidantëve. Ata vendas të Nordikëve përfshijnë, boronicat, manaferrat, rrush pa fara, mjedrat, luleshtrydhet e egra, boronicat dhe manaferrat e dëllinjës - për të përmendur disa! Marrja kryesore: përfshini shumë manaferra të pasura me antioksidantë të llojeve të ndryshme në dietën tuaj ditore.

Perime dhe zhardhokë

Përfitimet shëndetësore: Ushqimi më shumë fruta dhe perime (600g në ditë) është treguar se zvogëlon rrezikun e shumë sëmundjeve të tilla si mbipesha dhe lloje të kancerit potencialisht të caktuar. Ndërsa kjo mund të duket shumë (7.5 porcione, për të qenë e saktë!), Më shumë perime nënkuptojnë më shumë fibra për të ndihmuar në stabilizimin e niveleve të sheqerit në gjak dhe një pasuri të ushqyesve të shëndetshëm për të mbrojtur dhe ushqyer trupin. Për shkak të sezonit të shkurtër të rritjes, perimet rrënjësore si karota, parsnips, panxhar, patate dhe lakër janë të zakonshme në dietat nordike, sepse ato mbajnë më mirë gjatë dimrave të gjatë. Marrja kryesore: sigurohuni që dieta juaj e përditshme të përfshijë shumë perime të pasura me lëndë ushqyese dhe mbushëse që mund t'i gjeni të rritura në vend, sipas sezonit.

Drithërat integrale

Përfitimet shëndetësore: Nga Knäckebröd (bukë e freskët suedeze e bërë nga thekra) te Rugbrød (bukë thekre e thartë, e errët daneze) dhe havregrynsgröt (qull tipik suedez i bërë nga tërshërë). Dieta Nordike zgjedh karbohidrate me cilësi të lartë, të pasur me fibra. Karbohidratet komplekse treten ndryshe nga sa homologët e tyre të rafinuar. Si rezultat, përmbajtja e lartë e fibrave ndihmon për të ushqyer mikrobet e mira të zorrëve dhe drithërat që mbeten pas tretjes, janë të ngarkuara me vitamina, minerale dhe antioksidantë. Fibrat dhe drithi i paprekur njihen gjithashtu për përfitimet e tyre pozitive si në sheqerin në gjak ashtu edhe në nivelin e kolesterolit. Për drithërat integrale me origjinë nordike provoni tërshërë, elb dhe thekër. Marrja kryesore: zgjidhni miell, bukë dhe qull të bërë nga drithërat në vend të varieteteve të rafinuara dhe më të përpunuara.

Bishtajoret
Përfitimet shëndetësore: Një aspekt kryesor i Dietës Nordike është të hani mish të kuq të dobët me cilësi të lartë, por më pak prej tij dhe në vend të kësaj të përfshini më shumë proteina me bazë bimore - që nuk janë vetëm ushqyese por të qëndrueshme. Për të siguruar që nivelet e proteinave të mos ulen dhe nevojat ushqyese të plotësohen, dieta rekomandon përzierjen e fasuleve, bizeleve dhe thjerrëzave me vaktet tuaja. Bishtajoret sigurojnë burime të shkëlqyera të proteinave me bazë bimore dhe janë të mbushura me lëndë ushqyese me B6, kalcium, zink, hekur dhe riboflavinë. Plus, ato ndihmojnë për të shtuar më shumë fibra në dietën tuaj - dhe kjo është diçka nga e cila mund të përfitojnë shumica e zorrëve! Tipike për nordikët: fasulet faba, bizelet e verdha dhe thjerrëzat. Marrja kryesore: këmbimi i burimeve të proteinave shtazore me burime të proteinave bimore kur është e mundur - trupi juaj dhe planeti do t'ju falënderojnë.

Qumështore
Përfitimet shëndetësore: Bulmetët me pak yndyrë janë një grup i rëndësishëm ushqimor i Dietës Nordike. Bulmeti është një burim i shkëlqyeshëm i proteinave me cilësi të lartë dhe siguron shumë vitamina dhe minerale thelbësore, përfshirë kalciumin që janë të rëndësishëm për shëndetin. Produktet e qumështit të kultivuara (të fermentuara), të tilla si kos, salcë kosi dhe djathë, kontribuon me mikrobe shumë të dobishme që ndihmojnë për të mbajtur të shëndetshëm zorrën dhe trupin tuaj. Marrja kryesore: zgjidhni versionet lokale të produkteve të qumështit të kulturuar për një burim proteine me cilësi të lartë që gjithashtu mbështet shëndetin e zorrëve dhe shëndetin e përgjithshëm.

Peshk yndyror
Përfitimet shëndetësore: Me një bollëk liqenesh dhe detesh, vendet nordike kanë një traditë të kahershme të konsumimit të peshkut me cilësi të mirë. Si peshku i dobët ashtu edhe ai yndyror sigurojnë burime ushqyesish të dobishëm, siç janë proteina, yndyra, seleni, jodi, fosfori, kaliumi dhe vitaminat B. Peshqit e yndyrshëm ose të yndyrshëm përmbajnë një sasi të gjerë të acideve yndyrore omega-3 të njohura për vetitë e tyre mbrojtëse dhe ndikimin pozitiv në trurin, sytë dhe shqetësimet që lidhen me zemrën. Kulturat nordike rregullisht shijojnë harengë, skumbri, salmon dhe sardele në mënyra të ndryshme nga turshia tek e tymosura dhe madje e fermentuar. Pika kryesore: përfshini peshk të dobët dhe të yndyrshëm në dietën tuaj javore për të siguruar proteina dhe yndyrna omega-3 me cilësi të mirë.

Vaj rapese
Përfitimet shëndetësore: Në pranverë, lulëzimi i luleve të farës së rrushit shkëlqen në fshatin Nordik, me fusha të arta që mbulojnë batanije me kullota në një mënyrë piktoreske. Vaji i rapese - ose vaji i kanolës - është vendas në shumicën e vendeve nordike dhe zakonisht përdoret për gatim ose salcë sallatash. Vaji i rrushit është i ulët në yndyrë të ngopur dhe i lartë në yndyrë të shëndetshme të pangopur. Plus, përmban acidin alfa-linolenik të yndyrës omega-3 (ALA) i njohur për të ndihmuar në mbështetjen e shëndetit të trurit. Marrja kryesore: përdorni kryesisht vajra bimorë të pasura me yndyrna të pangopura në ushqimin dhe gatimin tuaj për të mbështetur shëndetin tuaj të përgjithshëm.

Çfarë përfitimesh shtesë ofron?

Një tjetër bonus i dietës nordike? Ndikimi në mjedis është i ulët. Përveç dietës që avokon për më pak mbeturina, ajo gjithashtu promovon ushqime me burim më të qëndrueshëm dhe të prodhuara në vend, duke ndihmuar në kufizimin e transportit dhe përdorimin e toksinave të ashpra. Dy fitore të mëdha - për ne dhe Nënën Tokë. Dieta inkurajon gjithashtu ngrënien e më shumë produkteve me bazë bimore dhe më pak mish të kuq, i cili nga ana e tij ndihmon në zvogëlimin e emetimeve të serrave në ajër, mbeturinat në tokë dhe kufizon kullotjen e tepërt të bagëtive. Pavarësisht se ku jetoni ose çfarë hani, parimet pozitive të Dietës Nordike janë shpërblyese për çdo stil diete.

Discover Wellness nga portofoli ushqyes i Oriflame - me përbërës të frymëzuar nga Dieta Nordike.