Si të shëroni zorrët dhe të përmirësoni shëndetin tuaj

Nëse jeni duke luftuar me problemet e tretjes, problemet e lëkurës, peshën trupore, energjinë, shëndetin e imunitetit - apo edhe disponimin tuaj - përgjigja mund të jetë e fshehur në zorrët tuaja! Hulumtimet po japin një pamje më të qartë dhe më të qartë se mikrobioma e zorrëve luan një rol kritik në shumë aspekte të shëndetit dhe mirëqenies sonë. A është e juaja në ekuilibër?

A e dini se trupi juaj përmban më shumë baktere sesa qeliza? Ju jeni shtëpia e rreth 40 trilion baktereve! Rreth 1000 lloje ekzistojnë vetëm në zorrë: baktere të mira, të cilat janë të rëndësishme për shëndetin dhe baktere të këqija, të cilat janë të dëmshme për shëndetin. Dhe ashtu si ADN-ja, ose shenjat e gishtave, specia dhe përbërja e saktë e baktereve është unike për çdo person! Këto baktere po luftojnë për të mbijetuar dhe për të lulëzuar, kështu që bakteret tuaja të mira kanë nevojë për të gjithë ndihmën që mund të marrin për të mbajtur nën kontroll dhe për të mbajtur zorrën tuaj dhe mikrobiomin në ekuilibër!

Shenjat që tregojnë se mikrobioma juaj mund të jetë jashtë ekuilibrit
Nëse mikrobioma juaj e zorrëve del jashtë ekuilibrit, kjo do të thotë se ka më shumë baktere të këqija sesa baktere të mira. Shenjat e çekuilibrit mund të përfshijnë probleme afatgjata të tretjes, një sistem të dobët imunitar, sëmundje inflamatore të lëkurës, probleme me peshën, një humor të depresionuar dhe më shumë.

Si të ribalanconi mikrobiomën tuaj të zorrëve
Janë tre gjëra kyçe që mund të bëni për të ngritur peshoren dhe për të rikthyer në ekuilibër mikrobiomën tuaj! E para është të shtoni drejtpërdrejt baktere të mira në zorrët tuaja, e dyta është të siguroheni që bakteret tuaja të mira të marrin ushqimin që u nevojitet për të lulëzuar, dhe e treta është t'i zhdukni bakteret tuaja të këqija nga ushqimi që ata duan!

Shtoni baktere të mira në zorrët tuaja
Mënyra më e mirë për të shtuar baktere të mira në zorrën tuaj është duke ngrënë një sërë ushqimesh, duke përfshirë ushqime të freskëta me bazë bimore, si fruta, perime dhe bishtajore, kos me kultura të gjalla aktive dhe ushqime të fermentuara si kimchi, kefir, lakër turshi, miso. dhe kombucha. Ju gjithashtu mund të merrni një suplement probiotik – por kini kujdes pasi ka një mori produktesh probiotike në treg dhe jo të gjithë probiotikët janë të barabartë! Sigurohuni që të zgjidhni një L. Plantarum 299v, i cili është një nga llojet më të hulumtuara të probiotikëve, me mbi 20 vjet kërkime pas tij – dhe përfitime të vërtetuara për zorrët.

Ushqeni bakteret tuaja të mira
Bakteret e mira në zorrën tuaj i pëlqejnë fibrat dietike – veçanërisht fibrat prebiotike – kështu që mbusheni me ushqime si drithërat, fasulet, bananet, shpargujt, angjinaret dhe çikoren. Nëse ndiheni sikur nuk po merrni mjaftueshëm fibra, provoni të shtoni fibra shtesë në vaktet ose pijet tuaja me suplemente te pasura me fibbra. Përveç ushqyerjes së baktereve tuaja të mira, fibrat dietike i japin zorrëve një stërvitje të shkëlqyer dhe ndihmojnë në rritjen e jashtëqitjes.

Vrisni urinë bakteret tuaja të këqija
Djemtë e këqij në mikrobiomën tuaj të zorrëve i duan të gjitha gjërat që mund të prisni! Mos u jepni atyre shumë nga ajo që duan: ushqime, yndyrna të ngopura, mish të kuq, sheqer dhe alkool! Nëse mund ta mbash konsumin e tyre në minimum, do të ndihmoni që t'i mbani nën kontroll ata djem të këqij. Mundohuni të jeni të ndërgjegjshëm për atë që po hani dhe zgjidhni opsione më të shëndetshme sa herë që mundeni.

Fjalët nga: Fotografitë nga: ORIFLAME