Si të mbështesni mirëqenien e miqve tuaj

Nëse shoku juaj po kalon një kohë të vështirë, mund të jetë e vështirë të dini se çfarë të bëni për të qenë mbështetës. Meqenëse është Dita Botërore e Shëndetit Mendor këtë muaj, ne donim të ofronim disa mënyra se si mund të ndihmoni - dhe nganjëherë është aq e lehtë sa të jepni një shembull të mirë vetë!

Ne e dimë se ndonjëherë është e vështirë të dimë se çfarë të bëjmë ose si të ndihmojmë nëse dikush po lufton me shëndetin e tij mendor. Të gjithë mund të veprojnë ndryshe kur janë duke kaluar një kohë të vështirë! Ndonjëherë njerëzit e kanë të vështirë të flasin hapur për mënyrën se si ndihen, për shembull. Kështu që ne mendojmë se gjëja më e mirë që mund të bëni për të mbështetur miqtë tuaj është të jeni versioni më i mirë i vetes!

img-1.jpg

Mbështesni miqtë tuaj duke qenë vetë një model i mirë
Mendoni për miqtë tuaj më të ngushtë. A jeni të ngjashëm? A ju pëlqejnë të njëjtat gjëra, keni hobi apo interesa të ngjashme? Marrëdhëniet tona më të ngushta na ndikojnë më shumë nga sa dimë - shpesh edhe në mënyrë të pavetëdijshme!

"Ne priremi të marrim zakonet e shëndetshme të miqve tanë, si dhe ato më pak të shëndetshme", thotë gazetarja dhe autorja Kate Leaver, e cila beson se miqësia është kura thelbësore për ankthin dhe shëndetin e keq. Ajo madje shkroi një best-seller në temën e quajtur Shërimi i Miqësisë. "Kjo është arsyeja pse gjërat si dietat mund të jenë kaq ngjitëse - njerëzit aq shpesh ndihen sikur duan të kopjojnë zgjedhjet e jetesës së njerëzve përreth tyre."

Në fakt, studimet tregojnë se njerëzit tërhiqen drejt tendencave të stërvitjes dhe të ushqyerit të atyre në rrethin e tyre shoqëror: ju keni shumë më shumë gjasa të stërviteni nëse bëjnë edhe miqtë tuaj! Dhe ju keni pesë herë më shumë gjasa për të ngrënë më shëndetshëm nëse keni miq që bëjnë zgjedhje të mençura dietetike, sipas librit Vital Friends: The People You No Afford To Life Live nga studiuesi Tom Rath.

Pra, inkurajimi i miqve tuaj për të adoptuar një mënyrë jetese të shëndetshme - duke bërë zgjedhje të shëndetshme vetë në lidhje me ushqimin dhe stërvitjen - është një mënyrë e mirë për të mbështetur mirëqenien e miqve tuaj. Ne të gjithë e dimë se sa e lehtë është të bësh zgjedhje më pak të shëndetshme: të kalosh atë ditë stërvitje, të zgjedhësh një gotë verë shtesë në vend që të shkosh në shtëpi, ose të sillesh vetëm në vend që të takosh një mik. Por në vend të kësaj, provoni t'i përmbaheni një rutine të shëndetshme dhe inkurajoni mikun tuaj të bëjë të njëjtën gjë - për shembull duke u përqëndruar në mënyrën se si ndiheni pas stërvitjes tuaj, ose pas një gjumi të mirë, ose pas shoqërimit me një mik. Ka shumë mundësi që këto janë gjëra që ju rrisin humorin. Nëse mund të motivoni veten për të dhënë përparësi zgjedhjeve pozitive, ka shumë të ngjarë që miqtë tuaj të ndjekin!

img-2.jpg


Jepini përparësi kohës dhe energjisë për të dashurit tuaj

Kontrollimi i një shoku është një mënyrë e thjeshtë dhe e shkëlqyeshme për të treguar mbështetje. Por stilet e jetesës së zënë mund të konsumojnë shumë energji dhe të na tërheqin vëmendjen nga investimi i energjisë në familjen dhe miqtë tanë. Edhe pse shumë prej nesh luftojnë me kohën, duhet të përpiqemi të gjejmë kohë për gjërat që kanë më shumë rëndësi për ne - si marrëdhëniet tona!

Ne mund të bëhemi më të mirë në lundrimin në jetën tonë të zënë duke planifikuar kohën tonë në mënyrë më efektive: provoni ta ndani ditën tuaj në copa KOHA E PUNS - KOHA E LUAJES/LIDHJES - KOHA E PUSHIMIT dhe qëndroni në të sa më shumë që të jetë e mundur.

Një këshillë tjetër e mirë është të vendosni përkujtues në telefonin tuaj për të thirrur miqtë tuaj - trajtojeni atë si çdo detyrim ose ngjarje tjetër në kalendarin tuaj që nuk mund të ‘shtyni’!

img-3.jpg


Mos prisni që të tjerët të telefonojnë. Merrni telefonin dhe propozoni një datë


Ndërsa është e lehtë të mendosh se shoku yt që nuk po i përgjigjet mesazheve të tua thjesht nuk dëshiron të dëgjojë nga ty, mund të jetë që ata po kalojnë një kohë të vështirë dhe të izolohen. Në atë rast, një nxitim i vogël shtesë mund të jetë një gjë e mirë! Në fund të fundit, nuk do të pendoheni kurrë për një telefonatë.

"Miqtë e mirë, të ngushtë na bëjnë të ndihemi sikur i përkasim (ashtu si fqinjët tanë, kolegët dhe shokët më të rastësishëm)," na tha Leaver. "Dhe unë nuk mund të mbivlerësoj se sa jetike është kjo ndjenjë e bashkësisë për ndjenjën tonë të vetes dhe identitetit, mendjes së shëndoshë dhe besimit dhe mirëqenies. Unë me të vërtetë besoj se aktet miqësore proaktive, të vërteta përmirësojnë jetën individuale, por gjithashtu, kur i bashkoni të gjitha ato akte dhe lidhje, bëni shoqërinë më të mirë. "

 Çfarë duhet të shikoni për një mik që ka nevojë për mbështetje
Sipas bamirësisë së shëndetit mendor Mind.org, disa nga mënyrat se si njerëzit që kanë nevojë për ndihmë mund të veprojnë ndryshe janë: duke u dukur të largët, ose jo vetvetja, duke mos u takuar ose duke mos iu përgjigjur mesazheve aq sa është normale, duke folur për ndjenjat që ju shqetësojnë, ose duke thënë 'Nuk mund ta bëj më', duke mos bërë gjëra që ata zakonisht i pëlqejnë, ose duke mos u kujdesur për veten fizikisht.

img-4.jpg


Çfarë duhet të them?

Gjetja e mënyrës së duhur për të pyetur nëse shoku juaj është mirë dhe për të filluar të flisni me mikun tuaj se si ndihen mund të jetë e vështirë. Por në të vërtetë, nuk ka asnjë mënyrë të gabuar për të filluar dhe sido që ta bëni, ata me siguri do të vlerësojnë që po përpiqeni. Mind.org ka disa fillestarë të mirë të bisedave në faqen e tyre të internetit nëse keni nevojë për një kërkesë për të filluar. Disa shembuj janë: ‘Hej, unë jam këtu për ty nëse dëshiron të flasësh’, ‘Ju nuk jeni dukur si vetja juaj kohët e fundit. Si jeni? ',' Unë jam i shqetësuar për ju. A ka ndonjë gjë për të cilën dëshironi të flisni? ' Ne mendojmë se çdo akt i vogël mbështetjeje është më i mirë se asgjë!