Lëkura e pjekur: Gjithçka që duhet të dini

Nuk është sekret që koha ndryshon gjendjen e lëkurës suaj. Lajmi i mirë është se ka shumë mënyra të thjeshta për ta mbajtur atë të plakur bukur tani dhe në të ardhmen.

Plakja nuk do të thotë që duhet të dukeni më i vjetër. Në fakt, gjendja e lëkurës tuaj ka më pak të bëjë me moshën numerike dhe më shumë të bëjë me faktorë të tillë si mënyra e jetesës dhe zgjedhjet e kujdesit për lëkurën, dieta, ambienti, ndryshimet hormonale dhe gjenetika. Ndërsa është e pashmangshme dhe e natyrshme që lëkura juaj të ndryshojë me kalimin e kohës, me pak kujdes dhe vëmendje shtesë, ju mund ta mbani atë të duket e bukur dhe e gjallë për më gjatë.

SI DO TË BËNI IDENTIFIKIMIN E LËKURËS TË PJEKUR?

Lëkura e pjekur ka nevoja të ndryshme sesa lëkura rinore dhe kërkon një qasje të ndryshme për kujdesin e lëkurës. Shenjat e tregimeve për t'u kujdesur përfshijnë humbjen e lagështirës, mungesën e elasticitetit, tonin dhe qëndrueshmërinë, rrudhat e thella, njollat e errëta dhe hiperpigmentimin, mungesën e shkëlqimit dhe poret e zmadhuara.

MBRONI LËKURËN NGA DIELLI
Lëkura zakonisht bëhet më e hollë ndërsa plakemi, që do të thotë se bëhet edhe më e prirur ndaj dëmtimit nga dielli dhe agresorët e jashtëm. Kur shkoni jashtë, sigurohuni që të mbroni lëkurën tuaj duke e mbajtur të mbuluar siç duhet dhe gjithmonë duke kujtuar përdorimin e kremit të diellit me një faktor të lartë mbrojtjeje nga dielli (SPF). Plus, është gjithmonë një ide e mirë për të shmangur ekspozimin e zgjatur të diellit midis orëve 11:00 - 15:00.

KOHA E KUFIZUAR

Të gjithë e duam idenë e rrëshqitjes në një banjë të gjatë dhe të nxehtë me avull pas një dite të gjatë dhe të vështirë. Sidoqoftë, larja në ujë të nxehtë për periudha të gjata kohore mund të heq lagështinë natyrale të lëkurës dhe ta lërë atë të thatë, të ashpër dhe të ndjeshëm ndaj dëmtimeve. Lani jo më shumë se 10… në rregull 12 minuta… në ujë të butë të ngrohtë, duke përdorur produkte të butë dhe të kujdesshëm.FLINI SI DUHET

Lëkura juaj riparohet nga dëmtimi i përditshëm kur flini, kështu që është thelbësore të përdorni një krem të duhur të natës. Përdorimi i hidratuesit të vajzës suaj thjesht nuk do ta shkurtojë atë. Trajtoni lëkurën tuaj gjatë natës deri në zgjidhjen përfundimtare të mosbesimit të moshës, e krijuar posaçërisht për të kontrolluar dhe korrigjuar të gjitha shenjat e lëkurës së pjekur. Formuluar me kompleksin GenisteinSOY dhe Amino +, Kremi TIME REVERSING INTENSE NIGHT është provuar të rrudhë rrudhat e thella, përmirëson konturet e fytyrës dhe rigjeneron lëkurën, kështu që ju mund të zgjoheni me një çehre të rinovuar dhe të rimbushur.

Fjalët nga: Fotografitë nga: Oriflame / Shutterstock