Omega 3: Një oqean përfitimesh thelbësore

Nga salmoni tek harenga, përfitimet e përfshirjes së acideve yndyrore Omega-3 në dietën tonë janë të pafundme.

Po nën det? Nga salmoni te harenga, këtu janë vetëm disa arsye pse ne po kërkojmë më shumë mënyra për të shtuar acide yndyrore thelbësore Omega-3 në dietën tonë. Ato ofrojnë një oqean të plotë plot përfitime!

Cilat janë përfitimet e acideve yndyrore Omega-3?
Rezulton se oqeanet tona janë të mbushura me një thesar të disa prej ushqimeve më të pasura me lëndë ushqyese në natyrë, duke përfshirë miqtë e peshkut të pasur me Omega-3 që përmirësojnë shëndetin. Dhe përfitimet e Omega-3 janë të pafundme! Këto acide yndyrore janë treguar të kenë një efekt mbrojtës në sëmundjet fatale koronare të zemrës – në fakt, një mungesë në acidet yndyrore Omega-3 mund të lidhet me rritjen e rrezikut të çdo gjëje, nga sëmundjet kardiovaskulare dhe kanceri, te diabeti dhe dëmtimi njohës dhe pamor. Duke marrë parasysh të gjitha këto, sigurisht që nuk ka asgjë të çuditshme për të zgjedhur për të porositur peshkun e ditës në darkën tuaj të ardhshme – veçanërisht nëse është një peshk i yndyrshëm!

 

Duken mjaft mirë, por çfarë janë saktësisht acidet yndyrore Omega-3?
Na vjen mirë që pyete, sepse padyshim që ia vlen të flasim! Omega-3 është një familje e acideve yndyrore të pangopura që luajnë një rol kyç në shëndetin dhe mirëqenien tonë dhe janë jetike për shëndetin e trurit, shikimit dhe zemrës. Familja e acideve yndyrore Omega-3 të përfshira në shëndetin e njeriut përfshin: ALA, DHA dhe EPA (të cilat përfaqësojnë përkatësisht acidin alfa linolenik, acidin dokosaheksaenoik dhe acidin eicosapentaenoic). Megjithatë, ato për të cilat mund të jeni më të interesuar janë DHA dhe EPA, pasi ato ofrojnë përfitimet më të drejtpërdrejta shëndetësore të Omega-3, të cilat përfshijnë reduktimin e inflamacionit kronik dhe mbrojtjen e zemrës dhe enëve të gjakut nga sëmundjet (vetëm për të përmendur disa) .

Regjistrohu! Cila është mënyra më e mirë për të rritur marrjen e acideve yndyrore esenciale?
Fatkeqësisht, trupi ynë nuk mund të prodhojë vetë acidet yndyrore Omega-3. Por mos kini frikë! Ju mund të jeni të qetë duke ditur se ato mund të merren nga një mori burimesh ushqimore të shijshme. Mund ta merrni lehtësisht fiksimin e acidit yndyror ALA nga farat e lirit, arrat, soja dhe farat chia (të gjitha këto spërkaten mirë në sallata, smoothie dhe tërshërë gjatë natës). Për të përfituar përfitimet e acideve yndyrore thelbësore EPA dhe DHA që përmirësojnë shëndetin dhe bukurinë, mund të shtoni 2-3 porcione javore të peshkut yndyror si ton, salmoni, skumbri, harenga ose sardelet në dietën tuaj (peshku i bardhë gjithashtu përmban disa acide yndyrore Omega-3, por jo në të njëjtën masë). Kur përballeni me zgjedhjen midis peshqve të egër ose të kultivuar, merrni parasysh se peshqit e egër janë natyrshëm të pasur me acide yndyrore Omega-3 EPA dhe DHA, ndërsa peshqit e kultivuar mund të kenë nivele të ndryshueshme Omega-3; të njëjta, më të larta ose më të ulëta në varësi të ushqimit të tyre.

Pavarësisht nëse e shijoni peshkun tuaj të yndyrshëm të pjekur në skarë, të zier në avull, të pjekur ose turshi, të gjithë ata janë burime të shkëlqyera të acideve yndyrore ushqyese Omega-3 për të cilat trupi juaj ka nevojë për t'u dukur dhe për t'u ndjerë mirë (përshëndetje, sy të shndritshëm, flokë të shndritshëm dhe thonj të shëndetshëm !).

 

Po sikur të mos jem adhurues i peshkut?
Ne e dinim se kjo po vinte, dhe nuk jemi edhe aq të befasuar, duke pasur parasysh që marrja globale e acideve yndyrore Omega-3 EPA dhe DHA janë përgjithësisht mjaft të ulëta. Por nëse jeni të vendosur për ta mbajtur peshkun sa më larg pjatës suaj (ose thjesht nuk mund të merrni 2-3 porcionet e rekomanduara në javë), atëherë një suplement vaj peshku Omega-3 si Wellness nga Oriflame Omega-3. suplementet mund të jenë një zgjidhje e shkëlqyer.

I zhvilluar me vaj peshku që prodhohet nga peshqit e kapur të egër që janë korrur dhe përpunuar në mënyrë të qëndrueshme, ky suplement është një mënyrë e përshtatshme dhe efektive për t'ju siguruar acidet yndyrore esenciale EPA dhe DHA që janë shumë të rëndësishme për shëndetin e zemrës. Megjithatë, është e rëndësishme të mbani në mend se ndërsa produkti ynë përmban sasi të mjaftueshme të DHA dhe EPA për të mbështetur shëndetin e zemrës, në mënyrë që të përfitoni plotësisht nga Omega-3 për shëndetin e trurit dhe të shikimit, përfshini ushqime të tjera të pasura me Omega-3. dietë, të tilla si vaj canola (një i preferuar i dietës nordike), arra dhe fara (veçanërisht farat e lirit dhe chia, dhe arra). Pra, për të gjithë ata që urrejnë peshqit dhe ushqimet e detit, sigurohuni që të keni rezervuar arrat, farat dhe bishtajoret e përmendura më parë.

Shpresojmë se ju kemi frymëzuar të konsideroni shtimin e ushqimeve të pasura me Omega-3 në listën tuaj javore të ushqimeve! Përndryshe, ju mund të lexoni më shumë rreth suplementeve tona të qëndrueshme të vajit të peshkut Omega-3 këtu.

Fjalët nga: