10 hapa për një jetë të shëndetshme dhe të ekuilibruar për ju dhe familjen tuaj

Sfidar me ndjekjen e karrierës, marrëdhënies, jetës shoqërore dhe familjes mund të jetë e vështirë shpesh herë - nuk është e lehtë të ruash ekuilibrin. Për t'ju ndihmuar, ne kemi renditur disa ndryshime të vogla që mund të përmirësojnë disponimin dhe shëndetin tuaj. Në fund të fundit, një person i shëndetshëm është edhe një përson i lumtur.

FILLOJE DITËN SAKTË
Një mëngjes me vlera ushqyese do t'i japë trupit dhe trurit tuaj energjinë që i nevojitet për të përballuar ditën në vazhdim. Mëngjesi i përsosur duhet të përfshijë shumë fibra dhe drithëra, disa proteina dhe yndyrna të mira. Provoni të zëvendësoni sheqerin dhe ëmbëlsuesit me fruta të freskëta ose mjaltë natyral.

PINI UJË
Pirja e ujit është thelbësore për shëndetin tuaj. Ndihmon në transportin e lëndëve ushqyese, largon toksinat dhe ushqen muskujt tuaj - gjithashtu e mban lëkurën tuaj të duket e freskët.

PËRPARËSI
Menaxhimi i një karriere dhe i detyrave familjare mund të jetë i vështirë – ndonjëherë mund të jetë i pamundur. Një hap kyç për të gjetur ekuilibrin punë/jetë është t'i jepet përparësi. Vendosni se çfarë është e rëndësishme për ju dhe qëndroni në të - pa faj. Ju nuk keni Super fuqi (dhe kjo është në rregull).

BËHUNI AKTIVE
Trupi dhe mendja jonë janë të lidhura. Kur ushtrohemi, trupi ynë lëshon kimikate të quajtura endorfinë që shkaktojnë një ndjenjë pozitive në trupin tonë. Nëse keni fëmijë, pse të mos provoni të aktivizoheni si familje? Çiklizmi, noti ose të luani një sport janë mënyra argëtuese për të qenë së bashku në formë.

SUPLEMENTET
Marrja e vitaminave dhe suplementeve mund të plotësojë boshllëqet ushqyese në dietën tuaj. Një multivitaminë që është krijuar për moshën dhe gjininë tuaj është një mënyrë e mirë për të plotësuar zakonet e të ushqyerit të shëndetshëm.

BËNI KOHË PËR VETEN TUAJ
Në mënyrë që të jemi të shëndetshëm dhe të lumtur, duhet të planifikojmë në një "kohë unë". Edhe nëse janë vetëm dhjetë minuta në ditë, duke lënë mënjanë pak kohë për ju mund të reduktoni stresin dhe ankthin.

GJUM BUKURIE
Gjumi rrit fuqinë tuaj të trurit, është kundër plakjes, mund t'ju ndihmojë të humbni peshë dhe të forconi sistemin tuaj imunitar. Rekomandohet që ne të flemë tetë orë në natë dhe që fëmijët të flenë nëntë. Mundohuni të krijoni një ritual të qëndrueshëm të mbrëmjes për t'ju ndihmuar ju dhe familjen tuaj të flini më mirë.

DËGJONI DHE KOMUNIKONI
Rrini larg ekranit - vetëm për pak. Merrni pak kohë me familjen tuaj pa telefona, ekrane kompjuteri apo televizor. Dëgjimi dhe biseda me ta pa u shpërqendruar është e rëndësishme për forcimin e marrëdhënies suaj.

SHTO OMEGA-3
Trupat tanë nuk prodhojnë acide yndyrore Omega-3, kështu që ne duhet t'i marrim ato nga ushqimi. Omega-3 gjendet në peshqit me vaj, si toni ose salmoni, ose mund të merret si suplement ditor. Një nga përfitimet më të rëndësishme është efekti i tij anti-inflamator – disa mjekë besojnë se Omega-3 mund të ndihmojë në parandalimin e artritit dhe sëmundjeve të zemrës.

MENDO POZITIVISHT
Emocionet pozitive – si gëzimi dhe mirënjohja – jo vetëm që ju bejnë të ndiheni mirë, gjithashtu na ndihmojnë të performojmë më mirë dhe të përmirësojmë shëndetin tonë fizik. Pozitiviteti mund të ulë presionin e gjakut, të pakësojë dhimbjen, të largojë ftohjet dhe t'ju ndihmojë të flini. Mundohuni të mendoni për tre gjëra çdo ditë për të cilat ndiheni mirë – do të habiteni nga ndikimi!

 
Fjalët nga: Fotografitë nga: Getty images and Thinkstock