3 moshat hormonale të lëkurës

Ndryshimet hormonale kanë një ndikim masiv në lëkurën tuaj, që do të thotë se çdo fazë në jetën e një gruaje bëhet e dukshme. Por si? Vazhdoni të lexoni për të zbuluar.

1. PUBERTETI
Ndryshimi i parë i madh hormonal ndodh kur gratë arrijnë pubertetin. Kjo është kur trupi fillon të prodhojë estrogjene dhe androgjene, si testosteroni, në sasi më të larta se më parë. Natyrisht, kjo ndikon në trupat dhe lëkurën tonë në mënyra mjaft dramatike.

Estrogjeni do të bëjë mrekulli për lëkurën duke krijuar një sipërfaqe të lëmuar. Ndihmon në ndërtimin e kolagjenit dhe elastinës, të cilat janë proteina që i japin lëkurës elasticitetin dhe elasticitetin e saj. Së fundmi, ndihmon gjithashtu lëkurën të shërohet dhe të qëndrojë e hidratuar. Në këtë pikë ju mund të pyesni veten: "Nëse estrogjeni është vërtet kaq i mahnitshëm, si ndodh që adoleshentët vuajnë më keq nga shpërthimet dhe aknet?". Epo, për fat të keq, estrogjeni nuk është i vetmi hormon në rritje.

Nëse estrogjeni ka efekte pothuajse mrekullisht të mira në lëkurë, implikimet e testosteronit janë krejt të kundërta. Rritja e niveleve të testosteronit çon jo vetëm në shfaqjen e poreve më të mëdha, por edhe në lëkurë të yndyrshme përmes prodhimit të rritur të sebumit. Dhe gjatë ciklit menstrual, i cili fillon në pubertet, nivelet e hormoneve janë mjaft të parregullta. Kjo do të thotë që trupi shkon nga nivelet maksimale të estrogjenit, në ditët ku dominon testosteroni. Si rezultat i luhatjes, muret e folikulit fryhen dhe bllokojnë sebumin e tepërt. Dhe bam, po shikon vitet e shpërthimeve të pashmangshme.

Pra, çfarë mund të bëjnë adoleshentët për të luftuar sfidat e lëkurës pubescent? Në thelb ekzistojnë tre veprime kyçe që duhen ndërmarrë kundër lëkurës së thyer: pastrimi për të hequr qafe yndyrën e tepërt dhe papastërtitë, eksfolimi për të eliminuar poret e bllokuara dhe përdorimi i një xhel të lehtë hidratues për të shmangur përkeqësimin e lëkurës dhe përkeqësimin e problemit. Mund të duket kundërintuitive për të hidratuar lëkurën e yndyrshme, por vaji nuk është i njëjtë me lagështinë. Ne rekomandojmë përdorimin e GAMËS SË LËKURËS SË PASTËR për të mbuluar të gjitha këto pjesë.  

2. SHTATËZANIA
Ndryshimi tjetër i madh hormonal ndodh kur një grua mbetet shtatzënë. Por, mënyra se si ndryshon lëkura është e ndryshme për njerëz të ndryshëm. Një rritje në estrogjen bën që disa gra të përjetojnë "shkëlqimin e shtatzënisë" të famshme me cilësi të përmirësuar të lëkurës dhe flokëve. Ata janë me fat.

Të tjerë përjetojnë një mori problemesh, ku çngjyrosjet e lëkurës janë problemet më të zakonshme. Njollat e errëta, njolla ose zona edhe më të mëdha të lëkurës mund të ndryshojnë ngjyrën për shkak të ndryshimeve hormonale që çojnë në rritjen e prodhimit të melaninës. Melanina është mbrojtja jonë natyrale kundër ekspozimit të diellit dhe pigmentit që i jep ngjyrën lëkurës. Pra, sa më shumë melaninë të jetë në lëkurë, aq më e errët bëhet. Melasma është një shembull i këtij fenomeni. Është e dukshme si shenja të njolla, kafe në pjesët më të ekspozuara nga dielli të fytyrës; si balli, hunda dhe faqet. Gjithashtu, e quajtur "maskë e shtatzënisë" është një dukuri mjaft e zakonshme.

Pra, çfarë mund të bëjnë gratë për të luftuar sfidat e lëkurës së shtatzënisë? Gjëja e parë që duhet të bëni, është të vishni gjithmonë mbrojtje UV dhe ta riaplikoni çdo dy orë ose më shumë. Filloni të përdorni krem kundër diellit nën kremin tuaj të ditës dhe kërkoni grim dhe KUJDESI PËR LËKURËN ME SPF.

3. MENOPAUZA
Ndryshimi i tretë dhe i fundit i madh hormonal është menopauza. Kjo është ajo ku prodhimi i estrogjenit dhe progesteronit bie në mënyrë dramatike. Dikush mund të thotë se menopauza është si pubertet i kundërt, dhe disa nga simptomat e lëkurës janë në fakt të njëjta.

Edhe një herë, disa gra përjetojnë shpërthime. Dhe përsëri, kjo është për shkak të luhatjeve hormonale. Ndërsa nivelet e estrogjenit bien, nuk ka asgjë për të kundërshtuar testosteronin në trup. Prandaj, testosteroni bëhet më dominues, gjë që çon në bllokimin e poreve dhe bllokimin e sebumit për shkak të thatësisë së sipërfaqes. Lajmi i mirë është se gratë e moshuara kanë tendencë të kenë më pak shpërthime sesa adoleshentët. Lajmi i keq është se aknet mund të jenë më të thella dhe më të përflakur, pasi vetitë anti-inflamatore të estrogjenit reduktohen. Një gjendje tjetër e lëkurës që mund të rishfaqet gjatë menopauzës është melasma. Vitet e ekspozimit në diell kanë një efekt kumulativ në tonin e përgjithshëm të lëkurës dhe njollat më të vogla të diellit kthehen në njolla më të përhershme të moshës.

Fatkeqësisht, nuk mbaron me kaq. Meqenëse estrogjeni është një pjesë thelbësore e shumë proceseve të zbukurimit në lëkurë, humbja e një pjese të tij rezulton në ndryshime të dukshme. Së pari, lëkura humbet elasticitetin, vëllimin dhe qëndrueshmërinë për shkak të prodhimit më të ulët të kolagjenit. Së dyti, lëkura bëhet më pak rrezatuese ndërsa qarkullimi i epidermës ngadalësohet. Kjo do të thotë se prodhimi i qelizave të reja të lëkurës dhe derdhja natyrale ndodh me një ritëm më të ngadaltë. Së treti, lëkura thahet shumë pasi humbet aftësinë për të mbajtur lagështinë. Të gjitha këto janë efekte të niveleve më të ulëta të estrogjenit, por edhe shenja normale të plakjes që ndodhin pavarësisht nga ndryshimet hormonale. Pra, në realitet lëkura ndikohet si nga hormonet ashtu edhe nga mosha.

Por çfarë mund të bëjnë gratë për të luftuar sfidat e lëkurës në menopauzë? Mund të tingëllojë e qartë, por mënyra më e mirë për të trajtuar shenjat e plakjes, është përdorimi i një gamë të kujdesit për lëkurën e zhvilluar veçanërisht për lëkurën e pjekur. Së pari, lëkura e pjekur duhet të synojë uljen e niveleve të kolagjenit për të luftuar humbjen e densitetit dhe definicionit, rrudhat e thella dhe thatësinë. Së dyti, ajo ka nevojë për ndihmë në trajtimin e njollave të moshës nga akumulimi i melaninës. Ne rekomandojmë rikthimin tonë të ri NovAge Time me teknologjinë GenisteinSOY dhe ekstraktin e qelizave staminale të bimëve Ribwort∆ që synon drejtpërdrejt këto çështje. Lexoni më shumë për gamën dhe përbërësit KËTU. Së fundi, përdorimi i një rutine të duhur të kujdesit për lëkurën ju ndihmon të luftoni shpërthimet. Fjalët nga: Fotografitë nga: Getty Images