Cili është ndryshimi midis kremit BB dhe kremit CC?

Me siguri keni dëgjuar tashmë për kremrat BB dhe kremrat CC – këto formulime alfabetike kanë pushtuar raftet e grimit gjatë dy viteve të fundit. Por a e dini se çfarë bëjnë ata? Sepse nuk janë të njëjta! Duke kuptuar ndryshimin midis këtyre produkteve, do të jeni në gjendje të zgjidhni atë të duhurin për lëkurën tuaj. Le ta sqarojmë!

Kremi BB, shkurtim për Beauty Balm ose Balsam Blemish, është në thelb një hidratues i lyer i mbushur me përfitime për kujdesin e lëkurës, si SPF dhe antioksidantë. Kremi BB është krijuar për të hidratuar, mbrojtur dhe korrigjuar lëkurën. Megjithatë, është e rëndësishme të kihet parasysh se kremrat BB janë të lyer dhe ne nuk e përdorim mjaftueshëm për të marrë mbrojtje të plotë nga dielli. Pra, shtoni pak më shumë krem dielli në rutinën tuaj dhe do jeni mirë!

Kremi BB ofron mbulim të pastër dhe teksturë të lehtë – mendoni më i hollë se një PUDËR por më i trashë se një hidratues i zakonshëm i lyer ¬– i cili është i përsosur kur dëshironi atë pamje pa grim dhe grim. 

Zgjidhni kremin e duhur BB për ju
Ka kremra BB të përshtatshme për të gjitha llojet e lëkurës, kështu që zgjidhni atë që përputhet më mirë me lëkurën tuaj. Nëse keni lëkurë të ndjeshme ose të thatë, duhet të shikoni kremin tonë BB The One A-Z Cream Hydra SPF 30. Kjo formulë super hidratuese ndihmon në mbrojtjen, kujdesin dhe zbutjen e lëkurës tuaj gjatë gjithë ditës.

Lëkurë e yndyrshme apo e kombinuar? Zgjidhni një krem BB me një përfundim mat, ashtu si One A-Z Cream Hydra Matte SPF 30. Ai minimizon pamjen e poreve dhe mbulon njollat për një pamje mat dhe të njëtrajtshme gjatë gjithë ditës.

 

Çfarë është një krem CC? 
Nëse vuani nga shqetësime të lëkurës si skuqje, njolla dhe pika të errëta, atëherë zgjedhja juaj më e mirë mund të jetë një krem CC. Kremi CC është i popullarizuar për veçoritë e tij të korrigjimit të ngjyrave, që do të thotë se ndihmon në neutralizimin e pamjes së papërsosmërive dhe barazimin e tonit të lëkurës tuaj.

Kur bëhet fjalë për përfitimet e kujdesit të lëkurës, kremi CC dhe BB janë shumë të ngjashëm. Ashtu si kremi BB, kremi CC shpesh përmban SPF, antioksidantë dhe hidratim, por shumë prej tyre gjithashtu ofrojnë veti kundër plakjes.

Kremrat CC kanë strukturë më të lehtë se kremrat BB dhe japin mbulim mesatar deri në të plotë. Pra, nëse jeni duke kërkuar për një produkt të lehtë gjithëpërfshirës që mund t'ju japë pak më shumë mbulim dhe të rregullojë ngjyrën tuaj, duhet të shkoni për një krem CC. Një plus është se një krem CC mund të vishet poshtë një fondatine për të marrë atë mbulim shtesë të skuqjes. 

Përshtateni me kremin më të mirë CC
Xheli ynë Giordani Gold Radiant CC SPF 25 është një krem mat CC i krijuar me acid hialuronik që hidraton thellësisht lëkurën – thuajini përshëndetje shkëlqimit rrezatues! Pigmentet korrigjuese të ngjyrave turbullojnë papërsosmëritë dhe minimizojnë pamjen e poreve, duke ju dhënë një çehre të përsosur.

Një tjetër perlë kur bëhet fjalë për kremrat CC është Giordani Gold Cream Cress SPF 30 + UVA Protection CC. Krijuar duke përdorur 95% përbërës me origjinë natyrale që rigjallëron dhe ndriçon lëkurën. 

Kur duhet të përdorni një krem BB ose CC?
Siç e dini tani, kremi BB dhe CC janë produkte me shumë detyra pasi ato janë pjesërisht hidratues, pjesërisht grim bazë dhe madje pjesërisht primer. Ato janë perfekte për t'u veshur në ditët kur nuk dëshironi të keni aq shumë grim, por ende nuk dëshironi të qëndroni të zhveshur.

Përdorimi i një kremi BB ose CC është shumë i thjeshtë. Thjesht përzieni me majat e gishtave, furçën ose sfungjerin e grimit – do të keni një pamje mahnitëse në sekonda!