Pse edhe ai ka nevojë për një Rutinë të Kujdesit për lëkurën

Zakonet e mira për kujdesin e lëkurës janë një nga gjërat më të rëndësishme që një njeri mund të bëjë për pamjen e tij. Për ta ndihmuar atë, ne kemi përshkruar pesë thelbësore për një çehre me pamje të shkëlqyeshme.

Pastrues
Vetëm për shkak se ai nuk po heq përbërjen, nuk do të thotë se ai nuk ka nevojë të pastrojë në fillim dhe në fund të ditës - dhe një bar sapun nuk e shkurton atë! Sapunët e duarve janë të dizajnuara vetëm për atë, duart tuaja, dhe mund të thahen dhe irritojnë kur përdoren në fytyrën tuaj.

Gjatë natës, vaji, bakteret dhe qelizat e vdekura të lëkurës grumbullohen në lëkurë dhe duhet të hiqen. Dhe për shkak se lëkura e burrave prodhon më shumë sebum se sa gratë, është thelbësore që ato të pastrohen dhe tonizojnë në mëngjes për të parandaluar poret e bllokuara.

Dhe në mbrëmje? Epo, vetëm sepse fytyra e tij nuk ndihet me yndyrë ose e pisët nuk do të thotë se nuk është. Larja me një pastrues do të largojë ndotjen, vajin dhe papastërtinë që ka ndërtuar në lëkurë gjatë ditës, dhe më pas me një tonik do të shpëtoj nga çdo mbetje e vështirë për tu hequr.

Provoni: NovAge Men Purifying & Exfoliating Cleanser

 

Kremë për Sy
Lëkura rreth syve është më e thatë se lëkura diku në fytyrën e tij. Një krem për sytë do të synojë shenjat e tregimit të një stili jetese të ngjeshur, duke zvogëluar puffiness, adresimin e qarqeve të errëta dhe luftimin e linjave të shkëlqyera.

Vazhdoni me NovAge Men Eye Rescue Gel

Shtytje
Për shkak të testosteronit të hormonit, lëkura e burrave ka tendencë të jetë rreth 25% më e trashë se ajo e grave. Por ndërsa plakin burrat, lëkura gradualisht bëhet më e hollë dhe rrudhat fillojnë të shfaqen. Serumet kanë një përqendrim të lartë të antioksidantëve dhe vitaminave, dhe për shkak se ato janë të lehta në cilësi, ata mund t'i japin këto përbërës të dobishëm më thellë në lëkurë për rezultate.

Rekomandojmë: NovAge Men Energising & Hydrating Booster

Sunscreen
Burrat kanë densitet më të lartë të kolagjenit se gratë, gjë që shpjegon pse ato tregojnë shenjat e plakjes më vonë në jetë. Sidoqoftë, për shkak se burrat nuk kanë shumë mendje dielli, ato formojnë linja të imëta, rrudha dhe njolla kafe, duke anuluar avantazhin e tyre hormonal. Me fat për të, shumica e kremrave ditës përmbajnë SPF15 ose më lart dhe do të mbrohen nga rrezet UV.

Thelbësore: NovAge Day Shield SPF50 Advanced Skin Protector

Krem dite dhe nate

Lëkura e burrave është më e thatë, më e ashpër dhe më e prirur ndaj inflamacionit sesa gratë e grave, dhe nuk është sekret që rritja dhe rruajtja e flokëve shpesh çon në acarim. Një krem ditor do të ri-hidratojë lëkurën dhe do të veprojë si një pengesë kundër agresorëve të jashtëm, ndërsa një krem natë do të ushqejë lëkurën ndërsa riparon vetë gjatë natës. Lëkura e shëndetshme dhe e hidratuar ka edhe shtesën e shtuar për të qenë më e lehtë për tu rruar dhe për tu kujdesur gjithashtu

Përfundoni rutinën tuaj me: NovAge Men Intense Anti-Ageing Face Gel Lotion

Fjalët nga: Fotografitë nga: Getty Images