Si ta mbroni lëkurën nga Pluhuri dhe ndotja

A po e dëmton ndotja lëkurën tuaj - duke e lënë atë të ashpër, të thatë, të shurdhër, të irrituar dhe tl duket në moshë? Rrethinat e qytetit tuaj mund të jenë duke bërë më shumë dëm sesa mendoni. Ja se si të kujdeseni për lëkurën e stresuar nga ndotja.

img-1.gif

Ndotja është një problem. Jo vetëm për planetin tonë, por për trupin dhe lëkurën tonë, dhe është duke u bërë më e vështirë për shumë prej nesh të shmangin. Ditë në ditë, ne jemi të ekspozuar ndaj ndotjes në forma të ndryshme. Hulumtimet e reja dhe të vazhdueshme shpjegojnë, jo vetëm që ndotja paraqet rreziqe serioze për shëndetin tonë, por ajo gjithashtu mund të ndikojë në mënyrën se si duket, ndjehet dhe plaket lëkura jonë. Na vjen keq, banorë të qytetit, por jetesa në një zonë urbane ju ekspozon ndaj aktiveve edhe më shumë mjedisore, të tilla si grimcat e pluhurit, tymi i cigareve, shkarkimi i makinave, pesticidet dhe emetimet e metaleve të rënda. Me kalimin e kohës, këta stresues dihet që prishin barrierën e lëkurës, duke çuar në dëmtime të dukshme përmes shenjave të thatësisë, shurdhimit, ndjeshmërisë, tonit të pabarabartë të lëkurës, njollave dhe plakjes së parakohshme.

Por ka ende shpresë! Ajo që ka nevojë për lëkurën e stresuar nga ndotja janë produktet e duhura, për të ndihmuar në ruajtjen e një barriere të shëndetshme të lëkurës dhe forcimin e mbrojtjes së saj. Ne kemi përpiluar një listë të përbërësve paraprakë që do të dëshironi të filloni t'i përdorni sot. Dhe për shkak se shtresat ofrojnë përfitimet më të mira, ne do të shkojmë produkt pas produkti, duke ju treguar se si të mbroni rutinën tuaj të kujdesit për lëkurën - çdo ditë, dy herë në ditë.

ÇFARË TË KËRKOJMË NË NJË PASTRUES I CILI ËSHTË KUNDËR NDOTJES SË QYTETIT
Përbërësit që shkojnë thellë - zhbllokojnë poreT dhe rigjallërojnë lëkurën

Jeta në qytet mund të bllokojë poret dhe të lë lëkurën tuaj të ndjehet e ashpër dhe të duket e shurdhër. Pastrimi është hapi juaj i parë për një barrierë të shëndetshme të lëkurës. Jo vetëm që do të ndihmojë për të zhdukur grimcat e grumbulluara gjatë ditës dhe për të hequr qelizat e vdekura që janë grumbulluar brenda natës, por pastrimi i duhur gjithashtu përgatit lëkurën për përbërësit aktivë që hidratohen, ushqehen dhe mbrojnë më pas.

Shikoni për një larje të thellë të fytyrës me pastrues të thellë. Lëshimi i lëkurës rregullisht ndihmon në rishfaqjen e lëkurës duke rritur qarkullimin e qelizave, gjë që nga ana tjetër përmirëson shkëlqimin e lëkurës. Acidi salicilik (BHA) është një përbërës ideal për lëkurën e qytetit sepse punon për të hequr papastërtitë direkt nga poret dhe për të shtresuar lëkurën.

img-2.jpg

 ÇFARË TË KËRKOJMË NË NJË SERUM I CILI ËSHTË KUNDËR NDOTJES SË QYTETIT
Përbërësit për të hidratuar, qetësuar dhe mbrojtur

Lëkura jonë vepron si një mburojë që na mbron nga dielli dhe ndotësit. Dhe nëse nuk është kujdesur, mekanizmat e tij mbrojtës mbingarkohen: ky është ai që quhet stres oksidativ. Për të luftuar dëmtimin e shkaktuar nga radikalet e lira, sjellni një rresht shtesë të hidratimit dhe mbrojtjes në rutinën tuaj. Mos harroni, qëllimi është një barrierë e shëndetshme e lëkurës. Këtu janë disa përbërës të nivelit të lartë që mund të ndihmojnë në ribalancimin, rimbushjen dhe forcimin e lëkurës - dhe mbajeni kështu!

Jepini lëkurës tuaj një dozë vitaminash! Vitamina C jep përfitime të shkëlqimit të lëkurës për të ndihmuar në luftimin e toneve të pabarabarta dhe ndryshimin e ngjyrave, plus që është e pasur me antioksidantë për të ndihmuar në mbrojtjen e lëkurës. Ose mbingarkoni serumin tuaj me postbiotikë për të ndihmuar në pastrimin dhe ribalancimin e lëkurës së lodhur dhe të stresuar. Dhe e fundit, por sigurisht jo më pak e rëndësishmja, antioksidantë të ndryshëm dihen që ndihmojnë në përmirësimin e mbrojtjes natyrore të lëkurës kundër stresit oksidativ. Kontrolloni etiketat e produkteve tuaja për përfitimet që rrisin lëkurën nga këto antioksidantë të zakonshëm: vitamina E, polifenole, flavonoide.

img-3.jpg

 ÇFARË TË KËRKOJMË NË NJË KREMË I CILI ËSHTË KUNDËR NDOTJES SË QYTETIT
 Përbërësit për të lagur, ushqyer dhe mbrojtur

Kujdesi ndaj lëkurës kundër ndotjes po bën valë, me premtimin për të luftuar efektet shkatërruese të ndotjeve dhe për të mbrojtur lëkurën e stresuar. Produktet efektive për të luftuar ndotjen do të përfshijnë përbërës që forcojnë hidratimin, forcojnë barrierën e lëkurës dhe forcojnë mbrojtjen e saj.

Kur kërkoni një krem hidratues gjatë ditës, SPF është një element kritik. Disa Kremëra Dite janë formuluar me një shtresë shtesë mbrojtjeje, duke ju mbrojtur nga grimcat e karbonit duke ndihmuar në mbajtjen e lagështisë afër lëkurës. Kërkoni një film mbrojtës, përveç përbërësve që sigurojnë hidratimin. Acidi hialuronik (në pesha të ndryshme) hidraton sipërfaqen e lëkurës si dhe shtresat e saj më të thella, duke e bërë atë një përbërës ideal për lëkurën e qytetit.

 

 

img-4.png