5 përbërës të zakonshëm të ushqimit që bëjnë kujdes të shkëlqyeshëm për lëkurën

Lëkura e përsosur, me pamje të shëndetshme fillon me ushqimin e duhur të lëkurës. Ndërsa një dietë e shëndetshme është e rëndësishme për shëndetin dhe bukurinë tonë, rutina jonë e kujdesit për lëkurën nuk duhet të nënvlerësohet. Ashtu si vitaminat dhe mineralet aktuale, mësoni se si përbërësit e zakonshëm të ushqimit mund të shtojnë vlera ushqyese kur aplikohen direkt në lëkurën tuaj!

 Kur bëhet fjalë për shëndetin, ushqimi ynë dietik tashmë luan një rol të njohur. Ne e dimë se çfarë hamë ndikon në shëndetin dhe bukurinë tonë nga brenda dhe nga jashtë. Dhe kur kemi mungesë të disa lëndëve ushqyese, kjo tregon. Epo, të njëjtat parime vlejnë për ushqimin tonë të lëkurës. Si një lak ushqyes, sa më shumë mirësi të vendosni, aq më mirë rezultate do të dilni! Kur bëhet fjalë për lëkurë me pamje të shëndetshme, kërkoni produkte të mbushura me lëndë ushqyese të shëndetshme (shih më poshtë). Dhe shtrije mirësinë e tyre!

Ushqim Për Mendim
A po plotësoni "nevojat ushqyese" të lëkurës tuaj? Mund të thuhet se shumë përbërës të ushqimit bëjnë shumë kujdes për lëkurën. Ndërsa kalojmë më shumë kohë në ambiente të mbyllura dhe në internet, po shohim një rritje të kërkimeve: Google konfirmon, ilaçet në shtëpi dhe recetat e kujdesit për lëkurën DIY janë në rritje. Pra, ne kemi krijuar një listë të dobishme. Këtu keni një lugë mbi disa përbërës të zakonshëm të kuzhinës që krijojnë një rast në kujdesin e lëkurës - dhe përfitimet që duan lëkurën:

Tërshëra: Vitamina B3 & B5
Zgjedhja e mëngjesit e kampionëve dhe kokrrave të dashura të bukurisë, tërshëra është e njohur për përfitimet e tyre shëndetësore. Çdo kafshatë e vogël është e pasur me lipide, proteina, vitaminë E, beta-glukane, vitamina B3 dhe B5 - dhe ofron lëndë ushqyese kondicionuese të lëkurës që ndihmojnë në mbrojtjen, qetësimin dhe lagështimin e lëkurës.
Përbërës ideal: për lëkurë të thatë, të ngushtë, të pakëndshme, me lëkura

Rosehip: Acidet yndyrore Omega-3 & Omega-6

Vaji i trëndafilit tejkalon kufijtë e çantës tuaj të çajit, duke kaluar nga një krijim i shijshëm në një përbërës të kërkuar për kujdesin e lëkurës. Me sasi të larta të acideve yndyrore thelbësore omega-3 dhe omega-6, ky përbërës tepër ushqyes jep një kontribut të mprehtë për çdo krem nate.
Përbërës ideal: për të ndihmuar në rivendosjen dhe plotësimin e barrierës së lëkurës

Qershi: AHAs
Përveç që është një nga snacks tona të preferuara të verës, kur përdoret në kujdesin e lëkurës, Sweet Cherry mund të jetë një super-hero i zbehur në vend. Shtë një burim natyror i acideve alfa hidroksi (AHAs) dhe dihet se rrit qarkullimin e qelizave për një lëkurë më të ndritshme dhe me shkëlqim. Plus, qershitë përmbajnë vitaminë C, një antioksidant i fuqishëm me aftësi shkëlqyese të lëkurës. Tani, a nuk është vetëm qershia sipër?
Përbërës ideal: për shënjestrimin e hiperpigmentimit si njollat e errëta ose zbutjen e tonit dhe strukturës

Manaferrat: Vitamina C & Antioksidantë

Lëngjet e lëngshme dhe të ëmbla, manaferrat janë superushqime të mirënjohura që thjesht shpërthejnë nga mirësia! Sheqernat natyrale te manaferrat veprojnë si magnet, duke ndihmuar lëkurën tuaj të mbajë lagështirën. Plus, boronicat, luleshtrydhet dhe manaferrat (në veçanti) janë veçanërisht të pasura me vitaminë C dhe përmbajnë nivele të larta të fenoleve dhe flavonoideve antioksiduese.
Përbërës ideal: për rritjen e shkëlqimit të lëkurës dhe mbylljen e lagështisë

Gështenja e ëmbël: Vitamina, minerale dhe antioksidantë
Kjo mund të jetë më e zakonshme në të gjithë Evropën, rreth festave, duke pjekur në zjarre të hapura. Pra, ndoshta nuk është e zakonshme në të gjitha kuzhinat, por me profilin e saj të larmishëm ushqyes, ne nuk mund ta mbanim këtë arrë të fuqishme jashtë listës! Gështenja e ëmbël është e mbushur me vitamina, minerale dhe antioksidantë. Dhe është mikpritës i lëndëve ushqyese të tilla si flavonoidet dhe taninet, kështu që kur bëhet fjalë për produktet e kujdesit të lëkurës, ai jep veti tonifikuese dhe astringjente që ndihmojnë lëkurën tonë të ndihet super e freskët dhe e pastër.
Përbërës ideal: për pastrim dhe freskim

Këshillë optimale, para se të provoni bukurinë e kuzhinës

Me një tendencë në rritje drejt mjeteve juridike për kujdesin e lëkurës në shtëpi, ekspertët na paralajmërojnë me kujdes. Disa përbërës shtëpiak mund të jenë të ashpër në lëkurë, madje edhe të kompromentojnë pengesën e saj natyrore, mbrojtëse, duke bërë më shumë dëm sesa dobi. Para se të krijoni regjimin tuaj natyror të lëkurës, mbani në mend se shkencëtarët e kujdesit për lëkurën ndërtojnë karrierën e tyre duke studjuar dhe zhvilluar produkte. Profesioni i tyre është të sigurojnë që formulimet të kalojnë standarde rigoroze të testimit para se të arrijnë ndonjëherë në rafte. Faleminderit, shkencëtarë! Kujdesi për lëkurën në mënyrë të sigurt, lexues.

Rritni shkëlqimin e lëkurës tuaj me ushqimin e duhur!