Bie përsëri në dashuri me flokët tuaj natyral

Jeni lodhur duke lyer flokët tuaj dhe doni të ktheheni në ngjyrën tuaj origjinale? Pastaj kemi disa këshilla të mrekullueshme nga stilistët e famshëm për mënyrën se si ta bëni atë ndryshim. Shikoni këtë udhëzues me 4 hapa.

img-1.jpg 

1.GJENI INSPIRM NGA RRJETET SOCIALE
Kthimi në ngjyrën tuaj natyrale të flokëve mund të jetë e frikshme nëse e keni ngjyrosur atë për një kohë të gjatë. Pra, për t’ju ndihmuar të gjeni guxim, ju sugjerojmë të gjeni disa diva natyrale të flokëve në mediat sociale. Mësimet në YouTube dhe personazhet e famshëm në Instagram mund t'ju japin frymëzimin e nevojshëm për të dashur përsëri ngjyrat natyrale të flokëve.

2. BËNI TRANZICIONIN
Tani mund të mendoni: "Prisni një sekondë - kalimi në ngjyrën time natyrale duhet të marrë vite?" Jo domosdoshmërisht! E tëra çfarë ju duhet të bëni është të lini rrënjët tuaja të rriten përsëri dhe më pas të zgjidhni një bojë flokësh që të përputhet. Në këtë mënyrë, ndryshimi midis ngjyrës tuaj natyrale dhe punës së bojës nuk do të jetë aq intensiv. Sidoqoftë, kjo nuk do të ndodhë brenda natës - prisni të investoni dy deri në katër muaj. Stilistja e famshme dhe specialistja e zëvendësimit të flokëve, Hannah Gaboardi, këshilla numër një për biondet është të përdorësh një shampo argjendi për të ndriçuar çdo lloj gjilpërash - kjo me të vërtetë mund të heqë ngjyrën pa asnjë sherr. Pastaj ka një sërë pluhurash rrënjë dhe fshehësit për të mbuluar rritjen tuaj të lehtë në shtëpi, thotë Gaboardi. "Unë ju rekomandoj të vizitoni një sallon për të marrë ngjyrën e flokëve tuaj sa më afër hijes tuaj natyrore që është e mundur, e cila më pas mund të zbutet me pikat kryesore ose të shtohet më shumë thellësi me drita të ulëta në varësi të ngjyrës së flokëve tuaj."

img-2.jpg

3. TRAJTONI DHE RIKTHENI
Pasi të keni vendosur të ktheheni në rrënjët tuaja (me qëllim të fjalës), filloni me një TLC të vogël. Nëse i keni fshehur flokët tuaj në gërsheta të prirura për thyerje, azhurnime dhe stile të forta ndaj produktit, trajtojeni veten me një regjim të ri kujdesi. Filloni çdo dush me një shampo hidratuese, një kondicioner të pasur dhe një maskë flokësh. Kjo do t’ju ndihmojë të rivendosni strukturën natyrale të flokëve tuaj dhe do të ndihmojë në riparimin e çdo dëmtimi. Pasi të jeni jashtë dushit, aplikoni një vaj të lënë për të ndihmuar në mbylljen e lagështirës. Kjo i bën flokët të butë dhe të menaxhueshëm. "Kur rritni flokët tuaj është e rëndësishme të mendoni për shëndetin e flokëve," thotë stilisti i famshëm Bernardo Vasconcelos. "Unë rekomandoj përdorimin e maskave ushqyese të keratinës në shtëpi."

img-3.jpg

4.KTHENI SHPESH
 Pas kalimit në ngjyrën tuaj origjinale, është thelbësore të ndiqni me zbukurime të rregullta. Një rregull i mirë është të shkurtoni skajet tuaja çdo tre deri në katër javë. '' Për t'u kthyer në ngjyrën tuaj natyrale sa më shpejt të jetë e mundur, unë rekomandoj një prerje të shkëlqyeshme të flokëve e cila gjithashtu do të freskojë stilin tuaj në të njëjtën kohë, "rekomandon Vasconcelos.

"Nëse forma e fytyrës tuaj i përshtatet një skaji, një prerje më të shkurtër bob ose pixie kjo mund të jetë koha për të përqafuar një stil të ri ndërsa zbutni rrënjët. Nëse doni të mbani stilin tuaj aktual të flokëve, unë ndonjëherë përdor një teknikë ku përzihemi në rrënjën natyrale, e cila mund të ngrihet me balayage ose ngjyrë të puthur nga dielli gjatë një periudhe muajsh për të rritur ngjyrën tuaj të bukur, natyrale. "

Mundësitë janë të pafundme - fat i mirë!