5 Mënyra Për tu kujdesur për lëkurën e thatë

Duke kërkuar lehtësim nga lëkura e ngurtë, e dehidratuar? Vazhdoni të lëvizni për këshillat tona kryesore se si t'i jepni lëkurës së thatë komoditetin, mbrojtjen dhe kujdesin e duhur.

 
Lëkura e thatë vs lëkura e dehidratuar
 
Para se të hidhemi në këshilla dhe trajtime për thatësinë dhe dehidratimin, le të shqyrtojmë së pari ndryshimin midis tyre. Lëkura e thatë i referohet një lloji të lëkurës, karakterizuar nga mungesa e ekuilibrit në vajrat e lëkurës. Ndërsa lëkura e dehidratuar është një status që mund të ndodhë me çdo lloj lëkure, ku lëkura ka më shumë ujë sesa vaj. Për t'i komplikuar gjërat, ato madje mund të përkojnë. Ashtë një fakt dhe mjaft i zakonshëm - edhe lëkura me vaj mund të dehidrohet gjithashtu!

Lëkura juaj ka nevojë për një ekuilibër vaji dhe uji për të ruajtur shëndetin e saj. Goesshtë e vetëkuptueshme, produktet e mira për kujdesin e lëkurës dhe një rutinë e përditshme janë thelbësore për ta mbajtur lëkurën të duket e shëndetshme, por kujdesi për lëkurën nuk është zgjidhja e vetme. Ne kemi përmbledhur këputjet më të mira të jetës për t'ju ndihmuar të kujdeseni për lëkurën e thatë dhe të dehidratuar. Vazhdoni të lexoni për të mësuar më shumë.


1. Shmangni pastrimin e tepërt

Banja e Ditës është në trend. Po, bllokimi na bën të lahemi në kohën e drekës. Shtë një mënyrë luksoze për të ndihmuar të përballoni karantinën, sepse një banjë ju jep një moment të bukur të kujdesit për veten. Por, fatkeqësisht, zhytja në një vaskë të nxehtë nuk është e përshtatshme për lëkurën e thatë. Po në lidhje me një dush të nxehtë atëherë? Jo, ekspozimi i lëkurës së dehidratuar në shtrirje të gjata nën ujë të nxehtë mund të heqë barrierat e lëkurës nga mbrojtja e saj natyrore. Mundohuni ta mbani ujin tuaj të ngrohtë (jo të nxehtë) dhe minimizoni kohën tuaj në avull - dermatologët zakonisht rekomandojnë dushin jo më shumë se 5-10 minuta. Më mirë për lëkurën tuaj, dhe më mirë për planetin tonë!


2. Kujdesi për lëkurën për të shpëtuar

Produktet që përmbajnë detergjentë dhe aromë mund të rrisin më tej shenjat e thatësisë së lëkurës. Përdorimi i një pastruesi të butë ose qumështor do të ndihmojë në ruajtjen e vajrave natyrale të lëkurës tuaj dhe në mbrojtjen e lagështisë së saj. Gjithmonë zgjidhni një larje të fytyrës pa alkool dhe vendosni kremin tuaj hidratues në lëkurë të lagur; kjo mund të ndihmojë epidermën të thithë më mirë kujdesin tuaj për lëkurën.

Hidratimi është zgjidhja e dukshme për të qetësuar lëkurën e dehidratuar. Por lëkura e thatë dhe e dehidratuar favorizon përbërës të caktuar mbi të tjerët. Një krem hidratues i formuluar me gjalpë shea, minerale, glicerinë, acid hialuronik ose ceramide do të ndihmojë lëkurën tuaj të mbajë ujë dhe të lehtësojë thatësinë e pakëndshme. Pra, kontrolloni etiketat dhe shtresoni lagështirën sipas nevojës.

Edhe nëse keni lëkurë me vaj, një krem më shumë sesa një locion mund të jetë bastja juaj më e mirë. Ne sugjerojmë një formulim jo të yndyrshëm dhe të lehtë, të zhvilluar posaçërisht për lëkurën e kombinuar për të përmirësuar hidratimin, ndërsa ekuilibron shkëlqimin.


3. Freskoni shtëpinë tuaj

Pavarësisht sezonit, ju dëshironi që lëkura juaj të ndihet komode dhe e mbrojtur. Megjithëse, klimat e ftohta mund të jenë veçanërisht të vështira për lëkurën. Sa më i ftohtë të jetë ambienti, aq më e ulët është lagështia - dhe ajri i thatë mund të çojë në lëkurë të thatë.

Tani për tani, pandemia na bën të kalojmë një kohë të konsiderueshme brenda, duke hutuar në shtëpitë tona. Për t'ju ndihmuar të mbani mjedisin (dhe lëkurën) tuaj rehat, merrni parasysh blerjen e një lagështuesi. Shtimi i lagështisë në dhomën tuaj rrit nivelin e lagështisë në ajër dhe nga ana tjetër, ndihmon që barriera e lëkurës tuaj të mbetet e hidratuar.

Bimët e shtëpisë janë lagështues të natyrës - dhe ato gjithashtu mund të ndihmojnë. Bimët lëshojnë ujë në një proces të quajtur frymëzim. Ndërsa uji lëviz nëpër gjethet dhe rrjedhjet, ai shton avujt e nevojshëm në ajrin e brendshëm të tharë. Thjesht mos harroni të mbani bimët të hidratuara duke ujitur tokën dhe duke spërkatur gjethet e tyre shpesh.

 4. Kur bëhet fjalë për veshjet tuaja
Nëse ethet e kabinës po qetësohen si rezultat i distancimit shoqëror, atëherë ju me siguri jeni të etur për një ndryshim të peizazhit. Para se të (në mënyrë të sigurt) të ndërmarrni jashtë, mos harroni të mbroni lëkurën e veshur nga moti duke u mbuluar. Dorezat, një kapelë dhe shall do të mbajnë ajrin e ftohtë nga lëkura - plus, mbulesa mund t'ju ndihmojë të shmangni poret e ngushta, buzët e copëtuara dhe lëkurën me ndjesi të ngushta dhe të çara.

Pëlhura që janë bërë nga fibra natyrale priren të jenë më të frymëmarrjes dhe më të butë në lëkurën e thatë. Veshja e materialeve si pambuku, bambu, mëndafshi ose leshi të butë (alpaka, lesh kashmiri, merino, janë shembuj komodë që) nuk do ta lënë lëkurën tuaj të lypë për tu kruar. Dhe nuk ka forca të blinduara më të mira se SPF, përdoreni çdo ditë për të mbajtur diellin nga djegia ose tharja e lëkurës.

 5. Merrni parasysh dietën tuaj
Hidratimi i trupit tuaj është jetik për shëndetin tuaj. Kjo është një deklaratë e qartë, por a po pini mjaft ujë? Ndërsa rekomandimi ditor është tetë gota në ditë, nëse jeni aktiv do të duhet të rritni marrjen. Sa më shumë hidratim të humbni, aq më shumë hidratim ju nevojitet.

Me lidhjen midis asaj që pini dhe shëndetit të lëkurës suaj, ia vlen të hidhni një vështrim në dietën tuaj në përgjithësi. Ju gjithashtu mund të hidratoni trupin duke ngrënë më shumë fruta dhe perime të pasura me ujë. Plus, rritja e marrjes tuaj ditore të acideve yndyrore thelbësore mund të ndihmojë në forcimin e barrierave natyrore të vajit të lëkurës suaj. Merrni parasysh përfshirjen e burimeve të peshkut yndyror, një grusht arra ose një shtesë omega-3 + omega-6 për të ndihmuar nevojat e lëkurës së dehidratuar.

Qëndroni të sigurt dhe të lumtur hidratues!