Si të zgjidhni një dush ideal për ju

Është e lehtë të harrosh se lëkura e trupit one ka nevoja të ndryshme. Përdorimi I një sapuni universal nuk rekomandohet, por si e dini se cilat xhel apo dush duhet të përdorni për lëkurën tuaj? Vazhdoni të lexoni, dhe do të gjeni të gjitha!

LËKURA E THATË

Askush nuk dëshiron të ketë lëkurë që është e përafërt dhe e thatë si një copë letre. Kur zgjedh një xhel dush të thatë të lëkurës, gjithmonë është më mirë të zgjidhni një formulim të butë, jo-sapun. Dush i butë ose xhel zakonisht nuk është më i ndjeshëm ndaj lëkurës së thatë që është lehtësisht e thatë. Shikoni përbërësit që thellësisht mohojnë dhe hidratojnë lëkurën tuaj si vaj ulliri, verë apo mjaltë dhe sigurohuni që ajo përmban një lloj vitamine ushqyese si A, B1 ose E. 

LËKUR E LËSHUAR

Nëse është moti i ftohtë, zakone të këqija në të ushqyerit ose mungesa e vitaminave, ne të gjithë kemi përjetuar lëkurë të pajetë herë pas here. Tre gjëra janë vendimtare kur lëkura juaj ka nevojë për freskim; Së pari, duhet të futni sasi optimale të ujit. Së dyti - zhvishem është shumë e rëndësishme. Hidratimi i tretë nuk duhet harruar. Grumbullimi i rregullt do të heqë qelizat e vdekura të lëkurës, do të rivendosë shkëlqimin dhe dukjen më të shëndetshme. Brushing me një furçë të thatë është një ndihmë e madhe në kujdesin e lëkurës dhe një mënyrë ideale për të filluar ditën. Pas Merrni një lugë që përmban piling të freskët dhe përbërës freskuese si luleshtrydhe dhe gëlqere dhe për pije freskuese. Trupi rreth me locion trupi hidratues dhe shtoni disa pika të vajit të trupit për hydration shtesë.

 

LËKURA E NDJESHME

Shumë e thatë e lëkurës, alergjitë dhe ekzema janë ndoshta linjat e zakonshme të të gjithë njerëzve me lëkurë të ndjeshme. Disa ditë ju mund të keni një ndjenjë që lëkura juaj është duke gjuajtur, por mos u brengosni; Ka disa rregulla bazë që duhet mbajtur në mend për të shmangur irritimin e lëkurës. Mbi të gjitha, qëndroni larg nga gels dhe banjot e erërave të forta dhe zgjidhni gjithmonë butë, formulime të butë. Ju duhet të jeni shumë të kujdesshëm kur jeni të shqetësuar dhe kërkoni një përbërës natyral dhe një vlerë të ekuilibruar të pH. Kremra e avulluar e dushit është një zgjedhje e mrekullueshme pasi përmban acide yndyrore të shëndetshme, antioksidantë dhe vitamina. Ose, zgjidhni një dush me vajra hidratuese si vaji i bajames që është i butë në lëkurë dhe shumë ushqyes në të njëjtën kohë. Gjithmonë përdorni një locion hidratues për trupin pas dushit dhe larjes.

LËKURA E YNDYRSHME

Pas kaq shumë fjalë për vajrat, do të mendonit se në një farë mënyre yndyra e tepërt e lëkurës suaj do të ishte e mirë për ju. Për fat të keq, kjo mund të çojë në lëkurën tuaj të zhvilluar puçrra të padëshiruara dhe pimples nëse nuk e ushqeni atë në një mënyrë adekuate. Për fat të mirë, ka një mjet të madh për çdo lloj të lëkurës. Shumë lëkurë me vaj kanë tendencë për të pastruar lëkurën e tyre dhe për të përdorur produkte me shumë alkool, gjë që në fakt shkakton më shumë prodhim të sebumit. Shkaku i yndyrës së tepërt të lëkurës suaj është gjenetika dhe hormonet, kështu që lëkura juaj nuk është e yndyrshme, sepse është e ndyrë. Të gjitha larjet në botë nuk do të zhduken, duke u fokusuar në gjetjen e banjove dhe xhelave që duhet të hidratojnë lëkurën, por nuk shkaktojnë lodhje të madhe.

Zgjidhni dush të lehtë dush për t'ju ndihmuar të zvogëloni defektet e lëkurës duke defektet e poreve tuaja. Një përbërës i madh është një nenexhik që do të zgjojë lëkurën tuaj dhe ta rifreskoni atë. Ekstraktet e përbërësve natyralë si mjedra përmbajnë shumë antioksidantë dhe vitaminë C, ndërsa disa herbs si livando mund edhe të balancojnë hormonet. Lavanda gjithashtu ka një aromë shumë qetësuese dhe ju jep një ndjenjë shumë të butë kur dreka!

Fjalët nga: Fotografitë nga: Oriflame