Si të përdorni retinolin në rutinën tuaj të kujdesit të lëkurës

Edhe ata që janë të rinj në kujdesin e lëkurës e dinë se retinoli është i vetmi përbërës që ekspertët e kujdesit të lëkurës rekomandojnë ta përfshini në rutinën tuaj. Por si të filloni? Këtu është gjithçka që duhet të dini.

Retinoli është standardi i artë i përbërësve të kujdesit të lëkurës për një arsye të mirë: ai funksionon për të reduktuar pamjen e rrudhave, për të rafinuar strukturën e lëkurës dhe për të promovuar qarkullimin e qelizave të lëkurës - për një lëkurë më të shëndetshme dhe më rinore. Meqenëse faktorët e jashtëm si ekspozimi në diell, të kombinuar me faktorë të brendshëm si hormonet dhe gjenetika, mund të rezultojnë në shfaqjen e rrudhave dhe një rënie të strukturës së lëkurës ndërsa plakemi, retinoli ka një performancë seriozisht të besueshme për të luftuar këto efekte fatkeqe të plakjes. Ja se si ta përfshini këtë përbërës superstar në rutinën tuaj të kujdesit të lëkurës.

Ndërtoni ngadalë
Me pak fjalë? Sa më ngadalë aq më mirë. Mënyra më e mirë për të korrur përfitimet e retinolit është rritja gradualisht e tolerancës së lëkurës suaj. Lëreni lëkurën tuaj të ambientohet duke filluar me një përqendrim të ulët duke e shtuar ngadalë.

“Ne rekomandojmë që ta përdorni produktin një herë gjatë javës së parë, dy herë (në ditë jo të njëpasnjëshme) gjatë javës së dytë, tre herë gjatë javës së tretë (në ditët jo të njëpasnjëshme) dhe kështu me radhë derisa të zbuloni se lëkura juaj mund të tolerojë vazhdimisht aplikimin një herë në ditë (në mbrëmje)”, thotë Gabriela Zuanazzi, kimiste kryesore e formulimit të Oriflame.

Nëse lëkura juaj është e ndjeshme, një opsion tjetër është të filloni me një formë më të butë të vitaminës A, siç është retinil palmitati (megjithëse rezultatet mund të mos jenë aq mbresëlënëse sa me retinolin dhe do të duhet më shumë kohë për t'u arritur).

Gjeni përqindjen e duhur për lëkurën tuaj
Ekziston një perceptim se sa më e lartë përqindja e retinolit të ketë një produkt, aq më mirë është për lëkurën tuaj - por kjo nuk është domosdoshmërisht e vërtetë. Ndërsa është e vërtetë që një përqindje më e lartë e retinolit do të thotë rezultate më të shpejta, ky nuk duhet të jetë domosdoshmërisht qëllimi juaj. 

Retinoli ka potencialin për të irrituar lëkurën në përqindje të ulëta dhe madje të moderuara. Megjithatë, edhe në përqindje shumë të ulëta, retinoli ka rezultate të vërtetuara - do të shihni përmirësime në shenjat e plakjes, një reduktim të madhësisë së poreve, shëndet më të mirë të lëkurës në përgjithësi dhe lëkurë më të shëndetshme. Në nivele të ulëta - dhe e kombinuar me antioksidantë (si vitamina C) dhe një ekran me spektër të gjerë të diellit - madje është treguar se ka njëfarë mbrojtjeje kundër ndotjes së mjedisit.

Në përqindje prej 0.1%, retinoli është testuar dhe vërtetuar klinikisht se përmirëson shenjat e shumta të plakjes: në këtë nivel do të shihni një rritje të fortë të kolagjenit dhe acidit hialuronik, dy komponentë kyç për shëndetin dhe qëndrueshmërinë e lëkurës, si dhe për të hequr qafe. e shfaqjes së linjave të holla dhe rrudhave.

Megjithatë, ju nuk duhet të kaloni në një përqindje më të lartë të retinolit me kalimin e kohës. Nëse i përmbaheni retinolit 0,1% dhe nëse vazhdoni ta përdorni për një periudhë më të gjatë kohore, do të shihni rezultate gjithnjë e më të mira.

Filloni në të 20-at tuaja
Ndonëse nuk ka moshë të “caktuar” për të filluar përdorimin e retinolit – dhe përdorimi i retinolit në çdo moshë do të japë rezultate të shkëlqyera për lëkurën – shumë ekspertë sugjerojnë të filloni ta përdorni atë në të njëzetat kur prodhimi i kolagjenit dhe elastinës fillon të ngadalësohet, duke kontribuar në linjat e holla (si p.sh. si ato rrudha të frikshme ose të qeshura, dhe këmbët e sorrës). Retinoli jo vetëm që ndihmon në luftimin e shenjave ekzistuese të plakjes, por gjithashtu ndihmon në parandalimin e tyre, kështu që është gjithmonë një ide e mirë që të filloni ta futni atë në rutinën tuaj sa më shpejt se sa vonë! 

Përdorni rregullisht 
Është gjithmonë një ide e mirë të filloni zakone të mira të kujdesit të lëkurës që herët dhe si një masë shumë e mirë parandaluese kundër plakjes së lëkurës. Ndërsa nuk ka pasoja të mëdha të "shkëputjes" së retinolit, përdorimi i vazhdueshëm është një nga mënyrat më të mira për të maksimizuar efektet.

Rrotullimi i qelizave të lëkurës zgjat rreth 6-8 javë (në varësi të moshës), dhe ndërsa retinoli sigurisht që ndihmon në përshpejtimin e procesit, nuk do të filloni të shihni rezultate të rëndësishme vetëm pas disa javësh. Kjo është arsyeja pse ne rekomandojmë NovAge ProCeuticals Retinol Power Drops të përdoret për 4-8 javë si një regjim intensiv.

Shumë nga trajtimet në gamën tonë NovAge ProCeuticals ofrojnë zgjidhje të synuara për shqetësimet specifike të lëkurës në një moment të caktuar kohor dhe mund të përfshihen në rutinën tuaj sa herë që e shihni të arsyeshme. 

Përdorni retinol vetëm gjatë natës
Rrezet e diellit dhe ajri bëjnë që retinoli të shpërbëhet, duke ulur efikasitetin dhe cilësinë e tij. Kështu, si masë paraprake, këshillohet përdorimi i tij vetëm gjatë natës. Përveç kësaj, shmangni rrezet e diellit dhe përdorni gjithmonë krem kundër diellit për të mbrojtur lëkurën kur përdorni.

Për shkak se retinoli mund të humbasë efikasitetin e tij kaq lehtë, është jashtëzakonisht e rëndësishme të gjesh një produkt që është i paketuar në atë mënyrë që të mbajë të mbrojtur përbërësin aktiv. Retinoli në NovAge ProCeuticals Power Drops është formuluar duke përdorur teknologjinë e kapsulimit - që do të thotë se retinoli i pastër mbrohet brenda një kapsule e cila siguron një shtresë shtesë mbrojtjeje për ta mbajtur retinolin të freskët dhe për të mbrojtur aftësinë e tij për të performuar.

A mund të përdorë çdokush retinol?
Retinoli është i përshtatshëm për shumicën e llojeve të lëkurës. Çelësi është gjetja e formulës dhe përqendrimit të duhur për nevojat tuaja unike/llojin e lëkurës. 

Çfarë përbërësish mund të përdor kur përdor retinol?
Kur përdorni një trajtim të synuar si retinoli, duhet të siguroheni që ai të funksionojë në mënyrë harmonike me pjesën tjetër të produkteve në rutinën tuaj në mënyrë që të maksimizoni rezultatet. Kombinoni patjetër retinolin me:
• Pastrues të butë. Pastruesit më të ashpër, astringentët dhe tonerët mund të thajnë dhe irritojnë më tej lëkurën
• Një hidratues i mirë (pasi të keni aplikuar retinolin) ose serume që përmbajnë përbërës hidratues për të ndihmuar në bllokimin e lagështirës, si acidi hialuronik, peptidet dhe qeramidet
• SPF! Ky është një rregull i përgjithshëm gjatë gjithë ditës, çdo ditë – veçanërisht kur përdorni retinol
• Ne rekomandojmë përdorimin e serumit të vitaminës C gjatë ditës dhe retinolit gjatë natës 

Shikoni NovAge ProCeuticals Retinol Power Drops që përmbajnë një nivel aktiv prej 0,1% retinol të pastër.