Bëhuni virtuoz për SPA në shtëpi

Shkuarja në Qendrën SPA nga koha në kohë është një gjë e mrekullueshme për lëkurën tuaj. Por kur nuk jeni në gjendje të udhëtojnë ose për shkak të një buxheti të kufizuar ose për shkak të shumë detyrimeve, kush thotë që nuk mund të keni një atmosferë SPA në shtëpi? Vazhdoni të lexoni se si të krijoni atmosferën tuaj të SPA-së.

MASKË ËSHTË ZGJIDHJA E DUHUR

Ka një arsye të mirë pse profesionistët përdorin maska fytyre - ata janë duke vepruar! Pra, çfarëdo sfide që ju shqetëson (dehidrimi, papërsosmëria, mungesa e shkëlqimit), zgjidhni atë që është e mirë për lëkurën tuaj. Aplikoni sipas udhëzimeve. Dhe hej! Ndërkohë që prisni 10-15 minuta të zakonshme, pse të mos lejoni ndonjë muzikë të lepurt dhe të ndezni clowns? Çelësi është në disponimin e duhur.

LAMTURMIRË MASKË, MIRËSEERDHE PESHQIR!

Shumë vizita në qendrat profesionale spa përfshijnë trajtimin me një peshqir të ngrohtë që hap poret dhe pastron tërësisht fytyrën. Për fat të mirë për ju, ky trajtim është i lehtë për të bërë në shtëpi! Pasi ta keni aplikuar maskën. Vendosni një peshqir të butë pambuku në ujë, derdhni derisa të jetë e thatë dhe hiqni produktin e tepërt. Voila - lëkura juaj do të jetë e freskët për ditë!

LE TË BËHET DUSH KABINA JUAJ NJË OAZË E KNAQËSIS

Asgjë nuk freskohet si një dush të ngrohtë, e ndjekur nga një ftohje - ajo do të zgjojë lëkurën tuaj dhe do të përmirësojë qarkullimin tuaj. Prandaj, është e rëndësishme vetëm që më në fund të lani me një temperaturë të mesme prej 3-5 minutash për ta kthyer shpejt trupin në normale.

PAK KUJDES  EDHE PËR SYTË TUAJ

A mendoni se trangujve janë mënyrat e vetme për të qetësuar sytë tuaj të lodhur? Mendoni përsëri. Merrni një lugë dhe e freskoni atë dhe zbatojeni në qepallat. Me siguri do të rifreskojë sytë e lodhur. Pastaj aplikoni krem sy për të ushqyer lëkurën e butë

KTHENI KOHËN DERISA SA PUSHONI

Kur lëkura juaj fillon të moshës, natyrisht ajo ndryshoi cilësi dhe tonin, duke çuar në degradimin e kolagjenit dhe elastin. Për të mbajtur lëkurën tuaj të toned më gjatë, përdorni një serum fytyrës që përmban caffeine ose retinol që punon në mënyrë efektive kundër rrudhave. 

BËNI VETËM - PEDIKYRIN

Çelësi ikryesor për manikyr dhe pedikyrë të mirë  në shtëpi janë produktet e duhura. Sigurohuni që keni produktet e mëposhtme: pastrues për manikyrin e thonjve (perfekt për përgatitjen), skedar guri (për të hequr lëkurën për rrezitje), skedat e thonjve (për thonjtë e nivelit), krem për krevatet (për kujdes) dhe natyrisht hijen e përsosur të llak thonjtë!

Fotografitë nga: Getty Images