Bukuria e pjekur: lëkura, trupi dhe bukuria

Plakja është e pashmangshme - të gjithë kanë rrudha. Dhe ne themi: Përqafoje! Dukeni mahnitëse pavarësisht. Por ne gjithashtu e pranojmë se ndërsa trupi dhe lëkura jonë ndryshojnë me kalimin e kohës, ne kemi nevojë për truke të reja bukurie. Pra, ja një vështrim në disa nga këshillat tona më të mira për lëkurën e pjekur.

KUJDESI PER TRUPIN
Një nga çështjet më të zakonshme të bukurisë me të cilat përballemi, ndërsa plakemi, është lëkura gjithnjë e më e thatë. Thatësia është rezultat i dy ndryshimeve fizike: trupi ynë prodhon më pak lipide natyrale që ngadalësojnë humbjen e ujit dhe procesi i rinovimit të lëkurës ngadalësohet. Këto ndryshime çojnë në një rënie të kolagjenit dhe elastinës. Për të trajtuar thatësinë, duhet të stimuloni qarkullimin dhe të nxirrni lëkurën e freskët në sipërfaqe. Këtu eksfolimi është miku juaj më i mirë! Përdorni një scrub dhe loofah në dush dy herë në javë. Më pas sigurohuni që të hidratoni të gjithë trupin tuaj më pas për ta mbajtur lëkurën tuaj të lëmuar dhe të butë. Dhe mos harroni duart tuaja! Aplikoni një krem të pasur hidratues duarsh çdo ditë, veçanërisht pasi të keni larë duart. Për ushqim shtesë, aplikoni kremin e duarve menjëherë para se të shkoni në shtrat. Ne ju premtojmë se duart tuaja do të ndjehen të mrekullueshme mëngjesin tjetër.

PËRKUJDESJE LËKURE
Ndërsa plakemi, fibrat e kolagjenit fillojnë të ngurtësohen dhe shpërbëhen, gjë që rezulton në linja, rrudha, lëkurë të thatë dhe njolla të moshës. Prandaj, është e rëndësishme të investoni më shumë kohë në kujdesin e lëkurës tuaj dhe të gjeni produkte vërtet të mira që ju përshtaten. Kërkoni produkte që e bëjnë lëkurën tuaj të ndjehet e ushqyer gjatë gjithë rrugës gjatë rutinës tuaj të kujdesit të lëkurës. Gjithashtu, shikoni për përbërësit kryesorë të tillë si Soja Genistein dhe Qelizat Staminale të Bimëve Ribwort. Këta përbërës ndihmojnë në hidratimin e lëkurës tuaj dhe përmirësojnë të gjitha shenjat e plakjes hormonale. Ato gjithashtu rrisin elasticitetin e lëkurës tuaj dhe reduktojnë rrudhat dhe njollat e moshës. Pra, filloni me një pastrues që pastron, pastron thellë dhe ruan ekuilibrin e lagështisë së lëkurës tuaj. Më pas përdorni një serum dhe krem dite gjatë ditës dhe një krem të pasur nate për të rikthyer lëkurën gjatë gjumit.

MAKEUP
A e dini se toni i pabarabartë i lëkurës mund t'ju bëjë të dukeni edhe më të moshuar se sa bëjnë rrudhat? Prandaj, është thelbësore të krijoni një bazë të përsosur. Primerët dhe bazamenti janë produktet tuaja të kozmetikës për lëkurë të pjekur. Pasi të keni aplikuar kremin tuaj hidratues, filloni me një primer. Ai ulet poshtë grimit tuaj dhe ndihmon për të lëmuar sipërfaqen e lëkurës tuaj dhe për të mbajtur përbërjen tuaj në vend. Më pas përdorni një bazë dhe një korrektor kundër plakjes për të kamufluar njollat e moshës, njollat dhe hijet poshtë syve. Një rregull i përgjithshëm për pjesën tjetër të grimit tuaj është të shmangni shkëlqimin. Glitter ka një tendencë për të theksuar këmbët e sorrës dhe rrudhat. Në vend të kësaj, përdorni një theksues mat ose hije sysh në kockat e vetullave dhe shtoni pak ngjyrë në vetullat tuaja për të krijuar definicion. Më pas shtoni një bluzë me ngjyrë rozë ose pjeshke për atë shkëlqim shtesë!


Fjalët nga: Fotografitë nga: Pexels