Ushqimi i lëkurës: Çfarë duhet të hani për një lëkurë të mrekullueshme

Të dashuruar nga kujdesi i lëkurës, kjo është për ju! Pavarësisht se sa fantastike mund të jenë produktet tuaja për kujdesin e lëkurës, nëse nuk e ushqeni trupin tuaj me ushqim të shëndetshëm, thjesht nuk do të merrni rezultatet që dëshironi! Ushqeni lëkurën tuaj nga brenda me vitamina, minerale dhe lëndë ushqyese të tjera dietike dhe çoni lëkurën tuaj në një nivel të ri të mahnitshëm!

Një dietë e shëndetshme është çelësi për të pasur një lëkurë të mrekullueshme, të shëndetshme dhe me shkëlqim. Nëse dieta jonë bazohet në kafe dhe ushqim të shpejtë, shanset janë që ne të mos marrim të gjithë lëndët ushqyese thelbësore që na nevojiten. Sytë mund të jenë dritarja e shpirtit, por lëkura është padyshim dritarja e statusit tonë ushqyes! Lëkura e zbehtë, e thatë, e krisur, skuqja dhe hiperpigmentimi janë të gjitha shenja që mund të na mungojnë disa lëndë ushqyese thelbësore.

 

Cilat vitamina dhe minerale na duhen për një lëkurë të shëndetshme?
• Vitaminat B ndihmojnë në përmirësimin e lëkurës së thatë
• Vitamina C është e nevojshme për sintezën e kolagjenit
• Zinku ndihmon në shërim dhe riparim
• Magnezi ndihmon në uljen e inflamacionit
• Bakri nevojitet për të krijuar elastinë dhe për të reduktuar pigmentimin. Elastina është një proteinë që i jep lëkurës strukturën e saj. 
• Proteina ndihmon në krijimin e kolagjenit dhe elastinës.
• Antioksidantët ndihmojnë në mbrojtjen e lëkurës tonë nga stresi oksidativ dhe parandalojnë plakjen e lëkurës. 
• Omega 3 ndihmon në përmirësimin e lëkurës së thatë për shkak të efekteve të saj anti-inflamatore.

Cilat ushqime janë të mira për lëkurë të shëndetshme?
Një dietë e mrekullueshme e mbushur me lëndë ushqyese për lëkurë të shëndetshme është Dieta Nordike, e cila është si dieta mesdhetare, por stil nordik! Ai bazohet në perime, fruta, manaferra, drithëra, bishtajore, patate, arra, fara, proteinat si peshku i yndyrshëm, ushqimet e detit, vezët dhe mishi pa dhjamë, bulmeti me pak yndyrë dhe vaji i rapes. Ajo ofron një bollëk me vitamina, minerale, antioksidant dhe omega 3 perfekte për shëndetin optimal të lëkurës. 

Tips:
• Përveç një diete të shëndetshme, plotësoni me një multivitaminë të përditshme që përmban vitamina dhe minerale thelbësore për lëkurë të shëndetshme. 

Antioxidantet kunder plakjes
Antioksidantët janë lëndë ushqyese të fuqishme që ndihmojnë në mbrojtjen e qelizave tona të lëkurës kundër radikaleve të lira, të cilat mund të shkaktojnë plakje të parakohshme të lëkurës. Dieta Nordike është e pasur me antioksidantë të cilët janë më të bollshëm në fruta, perime dhe manaferra shumëngjyrëshe. Ngarkoni pjatën tuaj me ngjyrat e ylberit – bëjeni sa më të larmishme! 

Tips:
Kliko ketu për të gjetur recetën tonë për një trajtim të shijshëm të pasur me antioksidantë. (Dhe ka çokollatë!)
• Plotësoni dieten tuaj me antioxidant si vitaminat C dhe E, dhe astaksantina natyrale – e cila është treguar në studime shkencore se ka një efekt superior kundër rrezeve të dëmshme UV, duke ndihmuar kështu në parandalimin e plakjes së lëkurës. 

 

Lëkura e shëndetshme fillon me një zorrë të shëndetshme
Çështjet e lëkurës duke përfshirë aknet, rosacea, psoriasis dhe dermatit atopik janë të gjitha të lidhura me shendetine zorreve. Fibra është shpëtimtari i heshtur i shëndetit tonë të zorrëve! fibrat prebiotike ushqejne bakteret e mira në mikrobiomën tonë të zorrëve, e cila është e lidhur me shëndetin e lëkurës, si dhe me shumë aspekte të tjera të mirëqenies. Ju mund të ndihmoni për të mbajtur tuajën MIKROBIOMin E ZORRËve në ekuilibër duke shtuar drejtpërdrejt baktere të mira në zorrët tuaja përmes dietës ose një suplementi.

Tips:
• Fibrat dietike gjenden në fruta, perime, drithëra, arra, fara dhe bishtajore.
• Burime të mira dietike të probiotikëve përfshijnë jogurtin me kultura të gjalla dhe ushqime të fermentuara si kimchi, lakër turshi dhe kombucha.

Ujë për lëkurë të hidratuar dhe me pamje të shëndetshme
Hidratimi është jashtezakonisht i rendesishem per shendetin e pergjithshem  duke përfshirë lëkurën tonë. Qelizat e lëkurës varen nga hidratimi i mjaftueshëm për të funksionuar siç duhet, prandaj sigurohuni që të pini shumë ujë. Lëkura që i mungon hidratimi duket e zbehtë dhe e thatë, me linja dhe rrudha më të dukshme, ndërsa lëkura e hidratuar mirë është e shëndoshë, e lëmuar dhe me shkëlqim!

Tips:
• Pini! 8 gota ujë në ditë e mbajnë larg thatësinë.
• Mbani një shishe uji për t'u hidratuar sa jeni në lëvizje.

Fjalët nga: Fotografitë nga: Oriflame