Menjëherë jashtë pistës – 5 make-up në modë që do të dëshironi të provoni në vitin 2022!

Shfaqjet e modës pranverore kanë ardhur dhe kanë ikur dhe ne jemi plot frymëzim dhe jemi gati të paraqesim fytyrën tonë më të mirë. Lexoni për të parë dukjet më trendi të grimit nga pistat e këtij sezoni!

img-1.jpg

Buzë me shkëlqim
Y2K-moda është rikthyer në ritëm të plotë dhe kjo vlen edhe për make-up! Buzët e shëndosha dhe me shkëlqim, të frymëzuara nga fillimi i viteve 2000, janë një nga tendencat më të mëdha të këtij sezoni dhe variojnë nga ngjyrat natyrale të buzëve deri tek të kuqtë me ngjyrë portokalli në sfilatat e modës së pranverës Giambattista Valli dhe Blumarine. Tani që më në fund jemi pa maska, po presim me padurim të lëkundim disa buzë me shkëlqim që mund t'i shohin të gjithë!

img-2.jpg

Make-up neoni
Trendi neoni është këtu për të qëndruar! Linja e syve dhe rimeli prej neoni kanë qenë një trend në rritje gjatë sezoneve të fundit dhe kanë qenë në të gjithë Instagramin dhe TikTok së fundmi. Në pistë, sytë e guximshëm fluoreshentë dominuan në pamjet e Chloe, Proenza Schouler dhe Versace. Ne mund të shihnim gjithçka, nga një eyeliner në ngjyrë portokalli të ndezur deri tek rimelët e guximshëm rozë dhe blu deri tek vetullat, tek astarja me dy ngjyra në nuancat blu dhe jeshile - gjithmonë e shoqëruar me lëkurë të pastër dhe buzë me shkëlqim!

Grim natyral

Pamja natyrale e grimit pa make up është gjithmonë në stil! Pamja e grimit Loewes këtë sezon ishte e frekuentuar dhe e pastër me fokus në lëkurën natyrale, me pamje të shëndetshme dhe një prekje të balsamit të pastër të buzëve. Për lëkurë të freskët dhe të përsosur, ju dëshironi të përdorni të gjitha me hidratim, make-up hibrid ose një bazë të lehtë dhe me vesë.

img-3.jpg

Pamje me eyeliner të trashë
Lineri i syve është një trend i madh në përgjithësi këtë sezon dhe nëse ndiheni pak të trembur nga trendi i neonit, shkoni të madh me eyeliner të zi, laps kohl dhe rimel të zi! Mund të shihnim shumë variacione të kësaj pamjeje dramatike te Balenciaga, Chloe dhe Rick Owens. Le të zbërthejmë stilet e ndryshme:

Pamje e zymtë goth - Rimel i zi rreth gjithë syrit me krahë që shtrihen deri në tempujt në Rick Owens dhe Balenciaga.
Linja e syve me dy krahë të frymëzuar nga vitet '60 – Linja e dyfishtë është përhapur në të gjithë mediat sociale kohët e fundit dhe mund të shihet në pistë me një pamje të frymëzuar nga vitet '60: dy lëvizje syri të zi dhe pak laps të bardhë për sy ose hapësirë negative në mes.
Të trasha dhe me gjemba – Chloe dhe Balenciaga kishin modelet e tyre duke vendosur vija të trasha horizontale të eyelinerit me krahë të gjatë të drejtë deri te tempujt.
Kthesa të ekzagjeruara – Modelet e Valentino-s kishin një eyeliner të trashë dhe të ekzagjeruar që fillonte në cepin e syrit dhe kthehej në mënyrë dramatike drejt tempullit.
Grim me shkëlqim të viteve '80
Shkëlqimi është kudo tani dhe ne jemi këtu për të! Kapakët blu dhe vjollcë të stilit të viteve '80 janë rikthyer, kush do ta mendonte?! Shfaqjet e Blumarine, Lanvin dhe Laquan Smith kishin modele të veshura me eyeliner me shkëlqim, rimel dyngjyrësh metalik me shkëlqim në ngjyrë vjollce, ari ose blu të errët. Nëse hijet dhe veshjet me ngjyrë blu të viteve '80 ende ju bëjnë të dridhura, nuk mund të gaboni kurrë me kapakët e artë me shkëlqim të fortë!

Pamjet më të njohura të këtij sezoni kanë diçka si për ato të guximshme, ashtu edhe për ato që nuk vlerësohen, kështu që nëse do të hyni në të gjitha me një pamje goth të zbehtë ose me eyeliner të guximshëm neoni, ose thjesht me një shkëlqyes buzësh ultra të shndritshëm dhe një bazë natyrale, do të keni të drejtë. në trend!

Fjalët nga: Fotografitë nga: Oriflame