Psikologjia e ngjyrave: Si ndikojnë ngjyrat në gjendjen tuaj shpirtërore dhe emocionet

Shumica prej nesh e di se ngjyrat kanë një efekt në emocione, por a e dini se ka studime serioze shkencore në lidhje me ngjyrën që shqyrtojnë se si ato ndikojnë në disponimin dhe emocionet tuaja?

Çfarë është Psikologjia e Ngjyrave?
Psikologjia e ngjyrave është një praktikë që shqyrton sesi lidhet ngjyra dhe gjendja shpirtërore, dhe se si emocionalisht i përgjigjemi ngjyrave. Kërkimet sugjerojnë që faktorët sociologjikë të tillë si kultura, mosha dhe gjinia luajnë një rol të madh në mënyrën se si ne e perceptojmë dhe reagojmë ndaj ngjyrës, por eksperimentet e dokumentuara gjithashtu sugjerojnë që ne ndajmë përgjigjet e brendshme për ngjyrën.

Në Institutin Florey të Neuroshkencës dhe Shëndetit Mendor, një strukturë kryesore e hulumtimit të trurit në Melburn Australi, studiuesit zbuluan në një eksperiment në lidhje me përgjigjet emocionale ndaj ngjyrës që pastelët (jeshile të lehta, jargavan dhe blu) i bënë pjesëmarrësit të ndiheshin të qetë - ndërsa ishin më të ndritshëm, ngjyra më të gjalla, të tilla si të kuqe të forta dhe portokall të mprehtë, i bën pjesëmarrësit të ndjehen optimistë dhe të ngazëllyer. Çuditërisht, ngjyrat madje mund të ndryshojnë rrahjet e zemrës sonë, presionin e gjakut dhe frymëmarrjen, siç zbuluan studiuesit Keith Jacobs dhe Frank Hustmyer në 1974.

Por jo vetëm që ngjyrat mund të ndikojnë në gjendjen shpirtërore, por edhe në mënyrën se si njerëzit e tjerë na përgjigjen. Që do të thotë diçka aq e thjeshtë sa një buzëkuq mund të ndihmojë që jo vetëm ta vendosni veten në humor për një bisedë të rëndësishme, ajo gjithashtu mund t'i japë audiencës tuaj një përgjigje specifike me ngjyra

 Pra cilat ngjyra krijojnë cilat emocione?

E kuqe
Dëshironi të merrni vëmendjen e dikujt? E kuqja është ngjyra juaj. Sipas studimeve ngjyra e kuqe kap dhe mban vëmendjen. Ajo tërheq vëmendjen tek buzët tuaja dhe është shoqëruar me të qenit i fuqishëm, i sigurt në vetvete dhe i bukur për shekuj me radhë. It’sshtë gjithashtu e lidhur fort me romancën dhe pasionin, duke e bërë atë një ngjyrë perfekte për dashurinë dhe datat virtuale.

Portokall
Jo ndryshe nga e kuqja ose e verdha, portokalli përdoret për të tërhequr vëmendjen - mendoni kone trafiku! - por gjithashtu stimulon energjinë. Pra, nëse keni ngjyrosje për ta tërhequr, ngjyra e buzëve me bazë portokalli mund t'ju ndihmojë të mbani - dhe të ndikoni që të tjerët të jenë - me një humor të energjik dhe optimist.

Pink
Dhe atëherë është trëndafili - e preferuara jonë personale - e ashtuquajtura ngjyra e vajzës së vajzës dhe bën mrekulli për të përmirësuar gjendjen tuaj shpirtërore. Shoqërohet me zemërmirë, romancë dhe lumturi. Interesante, ajo gjithashtu është një nga ngjyrat që tërheq më shumë angazhimin nga përdoruesit e Instagram, sipas një studimi nga Pantone Color Institute, platforma e marketingut Fohr dhe Visit Carlsbad.

Roza mban një pozicion unik në spektrin klasik të ngjyrave të buzëkuqit, pasi është gjithashtu shumë e ngrohtë dhe qetësuese. Vishni atë në çdo kohë që ju nevojitet një nxitje e lumturisë dhe sinjalizoni të tjerëve qëllimet tuaja pozitive dhe qasjen e ndritshme me besim të jetës.

Nudo
Sigurisht që asnjë paletë buzëkuqësh nuk është e plotë pa nudot e saj të mrekullueshme sipas gurut të stilit në të gjithë botën. Shumë pretendojnë se lakuriqësia është ngjyra më elegant nga të gjitha dhe rekomandojnë të rrisin ngjyrosjen tuaj unike natyrore me efektin e tyre mahnitës. A mund të argumentohet që një nuancë lakuriq e buzëkuqit është sinjali përfundimtar i besimit?

Këshillë: Gama e kuq buzësh Matte Unlimited Color THE ONE STOCKHOLM - një koleksion me ngjyra të shkëlqyera të buzëve mat në hije të modës - është një mënyrë e shkëlqyeshme për të përmirësuar disponimin tuaj dhe për të shtuar një pop ngjyrash ditën tuaj.