Çfarë është mbajtja e flokëve dhe a ia vlen vërtet ta provoni?

Thuaju lamtumirë ditëve të këqija të flokëve me tendencën më të fundit të TikTok - Hair Slugging! Kjo teknikë K-beauty përfshin lyerjen e flokëve me një shtresë të trashë vaji gjatë natës për flokë të shijshëm dhe me pamje të shëndetshme. Por a bën vërtet mrekulli për këllqet tuaja? Zbuloni me ne aspektet e këputjes së flokëve dhe nëse ia vlen vërtet trendi.

Industria e bukurisë po evoluon vazhdimisht dhe mediat sociale luajnë një rol të madh në prezantimin e tendencave të reja, siç pamë me cikli i lekures. Moda më e fundit e bukurisë që po e godet TikTok-un është kujdesi nga rënia e flokëve! Kjo teknikë inovative përfshin aplikimin e një shtrese të trashë vaji në flokët tuaj për të bllokuar lagështinë dhe për të rritur hidratimin. Por, përpara se të kapni shishen e vajit, është e rëndësishme të merrni parasysh përfitimet dhe rreziqet e mundshme të rënies së flokëve. Pra, le të fillojmë që në fillim! 

 

Çfarë është mbajtja e flokëve?
E ngjajshme skin slugging, mbajtja e flokëve është një teknikë që përfshin përdorimin e vajit për të bllokuar lagështinë gjatë natës. Megjithatë, ju nuk e lini vajin vetëm në fijet e flokëve. Në vend të kësaj, ju mbështillni flokët me një shall mëndafshi ose kapele dushi për të kapur në mënyrë efektive lagështinë. Kjo shtresë e trashë vaji ndihmon në hidratimin dhe zbutjen e thellë të flokëve, si dhe rritjen e shkëlqimit dhe pamjes së përgjithshme të tyre. 

A është e mirë për flokët tuaj?
Ashtu si me çdo produkt apo teknikë, ka të mirat dhe të këqijat. Nga njëra anë, një okluziv natyral efektiv si vaji i ullirit ose vaji i kokosit mund të ndihmojë në bllokimin e lagështirës dhe përmirësimin e pamjes së flokëve të thatë ose të dëmtuar. Mund të krijojë gjithashtu një pengesë kundër ndotësve mjedisorë dhe dëmtimit të nxehtësisë. Nga ana tjetër, vajrat e trashë janë të rëndë dhe mund të rëndojnë flokët, duke i bërë ata të duken të yndyrshëm dhe të ndotur. Për të mos përmendur, mund të bllokojë gjëndrat tuaja të flokëve, duke çuar në probleme të shumta të flokëve.

 

Kush duhet të provojë?
Mund të jetë e përshtatshme për njerëzit me flokë të thatë ose të dëmtuar që kërkojnë një mënyrë efektive për të zëvendësuar lagështinë e humbur dhe për të parandaluar dëmtimin e mëtejshëm. Mund të jetë gjithashtu e dobishme për ata me flokë kaçurrelë ose me teksturë që priren të jenë më të prirur ndaj thatësisë dhe skuqjes. Megjithatë, ata me flokë shumë të hollë ose të yndyrshëm mund të dëshirojnë të qëndrojnë të kujdesshëm pasi rënia e flokëve mund të përkeqësojë zbokthin dhe skalpin e yndyrshëm. Nëse nuk jeni të sigurt se cilat shqetësime të flokëve vlejnë për ju, sigurohuni që ta merrni  kuizi per floket për të kuptuar se si të kujdeseni më mirë për flokët tuaj. DUOLOGI - hibridet e kujdesit të flokëve-lëkurës janë një shembull i shkëlqyer për t'i dhënë flokëve tuaj një trajtim që i duhet!

Si ta përfshini mbajtjen flokëve në rutinën tuaj?
Nëse vendosni të provoni zbutjen e flokëve, është thelbësore ta aplikoni atë në flokë të lagur të pastër. Filloni duke lyer majat e flokëve me këtë lëndë ushqyese Love Nature vajin i flokeve ose ELEO Vaj riparues i flokeve gjate nates, duke punuar në mënyrë të barabartë deri në rrënjë. Përndryshe, nëse doni të shmangni shtimin e vajit direkt në skalpin tuaj, merrni parasysh përdorimin DUOLOGI masken per riparimin e flokeve ose ELEO maske vaji per riparimin e flokeve për balsam më por të pasur. Mbështillini flokët me një kapak ose shall mëndafshi gjatë natës për të lejuar që produkti të depërtojë në fijet e flokëve tuaj.

Me tendencat e kujdesit të lëkurës që ndikojnë gjithnjë e më shumë në bisedën për kujdesin e flokëve, nuk është çudi që interneti po eksperimenton me teknika të ndryshme të kujdesit të lëkurës në flokët e tyre. Rrija e flokëve mund të jetë mania më e fundit, por asnjë trend i bukurisë nuk është i përshtatshëm për të gjithë. Në fund të fundit, varet nga lloji juaj i flokëve dhe shqetësimet e flokëve që përcaktojnë nëse mbajtja e flokëve ia vlen të përfshihet në rutinën tuaj.

Fjalët nga: