Pyesni ekspertin: Si të krijoj një grim me shkëlqim që zgjat gjithë ditën?

Dëshironi të përsosni pamjen e shkëlqyeshme të grimit? Ka mënyra të ndryshme për të shkuar, në varësi të llojit të lëkurës tuaj. Ne i kemi kërkuar dyshes së artistëve të grimit me bazë në Londër, Pamela & Andrea, të ndajnë këshillat e tyre më të mira.

“Është kaq e rëndësishme që lëkura të përgatitet siç duhet përpara se të aplikoni ndonjë grim. Duke bërë një përgatitje të mirë, do të ndihmoni që grimi të qëndrojë më gjatë në lëkurë dhe të rrafshojë ngjyrën. Megjithatë, ne të gjithë kemi lloje të ndryshme lëkure që duhet t'i marrim parasysh kur krijojmë një pamje me shkëlqim. Vazhdoni të lexoni për të zbuluar se si ta përshtatni pamjen për t'iu përshtatur lëkurës tuaj”, Pamela & Andrea shpjegojnë.

Step 1. Skin care
Për lëkurë të yndyrshme ose të kombinuar:“ sprej toner është një mënyrë e shkëlqyer për të filluar pasi qetëson lëkurën dhe balancon yndyrën. Më pas do të shtonim njëhidratues i lehtë rreth pjesës së jashtme të fytyrës (nofulla, tempujt dhe mollëzat) duke shmangur zonat që natyrshëm bëhen me vaj përmes qendrës. Jepini asaj disa minuta për t'u zhytur dhe më pas shtoni një primer mattifikues për minimizimin e poreve poshtë qendrës së fytyrës suaj.”

Për lëkurë të thatë: “A eksfoliues i butë është një mënyrë e shkëlqyer për të filluar, kjo do të heqë qafe çdo qelizë të vdekur të lëkurës dhe do t'i lejojë produktet e mëposhtme të depërtojnë vërtet në lëkurë. Do të përdornim Maskë me fletë me acid hialuronik për të dhënë një nxitje të thellë hidratimi dhe më pas shtoni  hidratues i pasur.”

Hapi 2. Theksimi
Për lëkurë të yndyrshme ose të kombinuar: “Pas aplikimit të primerit tuaj matifikimi në zonën t, ose në çdo zonë tjetër me vaj, hapi tjetër do të ishte aplikimi i një theksues i lëngshëm në çdo pikë të fytyrës që dëshironi të shkëlqeni. Kjo mund të jetë për shembull mollëzat, kockat e vetullave, tempujt dhe hunda.”

Për lëkurë të thatë: "Një këshillë e shkëlqyeshme është të përzieni një pikë theksues të lëngshëm me kremin tuaj hidratues për një shkëlqim shtesë. Nëse jeni vërtet të thatë, mund të aplikoni lehtë highlighter në të gjithë fytyrën sipër kremit tuaj hidratues, përpara se të shtoni bazën."

 

Hapi 3. Makeup bazë
Për të gjitha llojet e lëkurës: “Pavarësisht nga lloji i lëkurës suaj, ne preferojmë të përdorim pak pudër kur krijojmë një pamje me shkëlqim grimi. Ne i duam kremrat dhe produktet e lëngëta pasi ato përzihen më mirë së bashku dhe rrisin shkëlqimin e produkteve poshtë, në vend që t'i zbehin ato.”

“Hapi tjetër për të gjitha llojet e lëkurës është shtimi i një mbulimi për të barazuar tonin e lëkurës. Aplikoni një sasi të vogël të preferuarit tuaj fondatinë duke përdorur gishtat – aplikojeni vetëm në zonat që kanë nevojë, jo në të gjithë fytyrën. Përdorimi i gishtërinjve me të vërtetë ngroh produktet dhe ndihmon në përzierjen e përbërjes në mënyrë më të qetë në lëkurë.”

“Atëherë është koha për të përdorur një brushë e vogël dhe korrektorë. Shtoni mbulim vetëm në zonat që kanë nevojë, për shembull në një zonë më të prirur ndaj njollave ose në një pikë skuqjeje që fondatina nuk e mbuloi. Përdorni gishtin tuaj për t'u përzier lehtë me produktin, në mënyrë që të arrini një përfundim të barabartë.”

Hapi 4. Shtoni ngjyrën dhe përkufizimin
Për të gjitha llojet e lëkurës:
”Na pëlqen të përdorim një bronzer kremi me një brushë e dendur por e butë. Me prekjen më të lehtë, prekni produktin në tempujt, mollëzat dhe nofullën. Kjo e ngroh fytyrën dhe i jep dimension.”

“Me të njëjtën teknikë trokitjeje aplikoni kremin ose lëngun tuaj skuqje në zonën tuaj të dëshiruar. Për fytyrat më të rrumbullakëta na pëlqen të aplikojmë skuqje në mollëza për një efekt më të ngritur dhe nëse keni një fytyrë më këndore me mollëza të forta, preferojmë t'i shtojmë skuqjen mollëve të faqeve.”

 

Hapi 5. Prekje përfundimtare
“Për të përfunduar pamjen me shkëlqim dhe për ta mbajtur atë të qëndrojë gjatë gjithë ditës, na pëlqen të shtojmë një sasi të vogël pluhuri të tejdukshëm në çdo zonë që nuk duam të shkëlqejë. Për lëkurat e yndyrshme kjo do të ishte poshtë zonës t dhe rreth hundës. Për hapin e fundit më pas do të aplikonim një spray fiksues. Megjithatë, për lëkurat tharëse, ne do të kalonim hapin e pluhurit dhe do të shkonim direkt në spërkatjen e vendosjes.''

Kjo është ajo djema, ju keni mbaruar! Pamja juaj e shkëlqyeshme e grimit është gati dhe e vendosur të zgjasë gjatë gjithë ditës.