E saposhtrydhur! Ne po përmbledhim përfitimet e shumta të vitaminës C për kujdesin e lëkurës

Ju mund të dini tashmë për përfitimet shëndetësore të konsumimit të ushqimeve që janë të pasura me vitaminë C, por a e dini se vitamina C aktuale është gjithashtu e njohur për përfitimet e shumta të lëkurës? Eshte e vertete! Lexoni më tej për të zbuluar pse kjo vitaminë mbresëlënëse është bërë një përbërës legjendar në kujdesin e lëkurës dhe si mund ta përfshini atë në rutinën tuaj për të ndihmuar në trajtimin e një sërë shqetësimesh për kujdesin e lëkurës!

Para së gjithash, çfarë është saktësisht vitamina C?
Vitamina C, ose acidi askorbik, është një lëndë ushqyese thelbësore që është e nevojshme për rritjen e duhur, riparimin dhe mirëmbajtjen e indeve në trup, duke përfshirë – e keni marrë me mend! Lekura. Lëndët ushqyese esenciale si vitamina C janë thelbësore për funksionimin normal të trupit, por nuk mund të prodhohen nga trupi, kështu që ato duhet të merren me anë të suplementeve, ose dietës suaj - agrumet, perimet me gjethe jeshile, luleshtrydhet, brokoli dhe të kuqe dhe jeshile. specat janë të gjitha burime të shkëlqyera të vitaminës C. Megjithatë, kur bëhet fjalë për lëkurën tuaj, do të përfitoni më shumë përfitime nga kjo vitaminë e fuqishme kur e aplikoni drejtpërdrejt në lëkurë, pasi vitamina C aktuale është dukshëm më e fuqishme se dozat orale të vitaminës. C. 

Cilat janë përfitimet e lëkurës nga përdorimi i vitaminës C?
Pyetja më e mirë për të bërë do të ishte: a ka ndonjë gjë që kjo lëndë ushqyese e fuqishme nuk mund të bëjë? Ka një arsye për zhurmën rreth vitaminës C – ajo me të vërtetë funksionon. Nëse po flasim për ngjyrën e pabarabartë të lëkurës, njollat, linjat e imëta, hiperpigmentimin dhe llojet e tjera të çngjyrosjes së lëkurës, ose shumë nga shqetësimet e tjera të zakonshme të lëkurës nën diell - ka një shans të mirë që vitamina C mund të ndihmojë në zgjidhjen e problemit, siç është. një nga përbërësit më të njohur për mbrëmjen dhe ndriçimin e ngjyrës së lëkurës.

Vitamina C është e njohur për vetitë e saj antioksiduese, gjë që e bën atë shumë efektive në neutralizimin e dëmeve të shkaktuara nga radikalet e lira të dëmshme të shkaktuara nga ekspozimi i përditshëm ndaj rrezeve UV dhe ndotja e ajrit. Ai kundërshton radikalet e lira duke nxitur procesin e rigjenerimit natyral të lëkurës duke ndihmuar gjithashtu në riparimin e qelizave të dëmtuara të lëkurës – për lëkurë të shëndetshme dhe të ndriçuar.

Në të njëjtën kohë, vitamina C frenon prodhimin e melaninës në lëkurë, e cila mund të zvogëlojë hiperpigmentimin dhe njollat e errëta (ndoshta të shkaktuara nga ditët dembele në diell) dhe ndihmon për të barazuar tonin e lëkurës dhe për të rritur shkëlqimin e lëkurës.

E fundit, por sigurisht jo më e rëndësishmja, vitamina C ndihmon në rritjen e prodhimit të kolagjenit dhe elastinës në lëkurë – për lëkurë më të fortë, më të shëndoshë dhe me pamje më rinore. Po të lutem! Në përgjithësi, vitamina C aktuale është si një gotë e gjatë me lëng portokalli freskues, të shtrydhur fllad për lëkurën tuaj. 

Si mund ta përfshij atë në rutinën time?
Vitamina C tashmë luan një rol kryesor në shumë produkte të kujdesit të lëkurës, të tilla si tonerët, hidratuesit, maskat për fytyrën dhe mjegullat. Megjithatë, mënyra më efikase për ta shpërndarë atë në lëkurën tuaj është zakonisht me anë të një trajtimi të fuqishëm dhe të synuar, i krijuar për përthithje efektive. Mbani në mend se për rezultate më të mira, duhet të aplikoni gjithmonë vitaminë C pas pastrimit, por para hidratuesit tuaj. E fundit, por sigurisht jo më pak e rëndësishme, kontrolloni gjithmonë datat e skadencës së trajtimeve tuaja me Vitaminë C, si dhe udhëzimet specifike të përdorimit të tyre – kjo lëndë ushqyese mund të shpërbëhet kur ekspozohet ndaj dritës ose ajrit, prandaj është e rëndësishme të ndiqni udhëzimet për përdorim.

Jo të gjitha vitaminat C janë krijuar të barabarta
Një tjetër gjë që duhet të keni parasysh kur shtoni vitaminë C në rutinë tuaj është forma e vitaminës C që aplikohet. Acidi L-Askorbik është forma më e pastër, kimikisht më aktive e vitaminës C dhe është më efektive kur është e freskët (ashtu si një gotë e freskët me lëng portokalli). Megjithatë, ai është gjithashtu jashtëzakonisht i paqëndrueshëm dhe siç u përmend më parë, humbet me shpejtësi fuqinë e tij kur ekspozohet ndaj dritës, ajrit ose ndotësve - kjo është arsyeja pse kërkon kushte shumë të sakta për të dhënë efektivisht fuqinë e tij antioksiduese në lëkurë. 

NovAge Proceuticals Vitamin C Solution përmban një përqendrim të lartë të vitaminës C të pastër dhe të freskët, të mundësuar me anë të teknologjisë 'fresh mix'. Kjo do të thotë se është paketuar në mënyrë inovative në mënyrë që të depërtojë më mirë në barrierën e lëkurës dhe të sigurojë stabilitet, shpërndarje dhe performancë të jashtëzakonshme.

 

A ka dikush që duhet të shmangë vitaminën C?

Ndërsa vitamina C mund të përdoret në të gjitha llojet e lëkurës, nëse nuk jeni të sigurt se si do të reagojë lëkura juaj ndaj produktit për herë të parë, mund të bëni një test patch, pasi trajtimet me vitaminë C mund të shkaktojnë ndjesi shpimi gjilpërash ose shqetësime të lehta.

Fjalët nga: